17-11-2021 1405 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 17 noyabr 2021-ci il tarixdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) Direktorlar Şurasının videokonfrans formatında keçirilən 5-ci iclasında çıxış edib.
Tədbirdə Türkiyənin Baş Ombudsmanı və İƏT OA-nın Prezidenti cənab Şərəf Malkoç, Pakistanın Vergilər üzrə Federal Ombudsmanı və İƏT OA-nın Baş Katibi, cənab Asif Mahmud Jah da iştirak ediblər.
Görüşdə Ombudsman qonaqları salamlayaraq, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı və post-conflict dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən pozulmuş və hələ də pozulmaqda davam edən insan hüquqları barədə geniş məlumat verib. O, Vətən Müharibəsi dövründə mülki şəxslərin və mülki yaşayış məntəqələrinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qəsdən hədəfə alındığını, insan hüquq və azadlıqlarının kobud surətdə pozulduğunu, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə hələ də mina probleminin mövcud olduğunu və nəticədə hələ də Azərbaycanlı həm mülki, həm də o ərazilərdə qulluq edən hərbçilərimizin minaya düşərək həlak olduğunu və sağlamlıqlarını itirdiklərini vurğulayıb.
Daha sonra Müvəkkil Ermənistanın hərbi qüvvələri tərəfindən 16 noyabr 2021-ci il tarixdə Azərbaycanın dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribat nəticəsində Azərbaycan Ordusunun 7 hərbi qulluqçusunun şəhid olduğunu, 10 nəfərin isə yaralandığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
S. Əliyeva müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən törədilən insan hüquq pozuntularının yerində araşdırılması məqsədilə Azərbaycan Ombudsmanın dəvəti əsasında ölkəmizə səfər etmiş, daha sonra araşdırmanın nəticəsi olaraq əsaslandırılmış hesabat hazırlayaraq bununla bağlı dünya ictimaiyyətini məlumatlandırmış İƏT OA nümayəndə heyətinə  öz dərin təşəkkürünü bildirib.
Ombudsman fürsətdən istifadə edərək tədbirdə iştirak edən İƏT OA-nın Baş Katibi cənab Asif Mahmud Jahı Pakistanın Vergilər üzrə Federal Ombudsmanı seçilməsi münasibətilə təbrik edərək ona yeni fəaliyyətində uğurlar arzilayıb.
Tədbirdə qurumun Baş Assambleyasının planlaşdırılması və qurumun cari və gələcək fəaliyyət istiqamətləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijani Ombudsman spoke at the 5th Meeting of the Board of Directors of the OIC Ombudsmen Association
17-11-2021 1321 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva spoke at the 5th Meeting of the Board of Directors of the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA) held on November 17, 2021, through video-conferencing.
The Chief Ombudsman of Turkey and the President of the OIC OA, Mr. Şeref Malkoç and the Pakistan Federal Tax Ombudsman, and the Secretary-General of the OIC Mr. Asif Mahmood Jah also participated at the event.
Welcoming the guests, the Ombudsman briefed about the human rights violated and still being violated by the Armenian armed forces during the Second Karabakh War and aftermath. She noted that during the Patriotic War, civilians and civilian settlements were deliberately targeted by the Armenian military, human rights and freedoms were severely violated, there was still a landmine problem in the liberated territories, as a result of which both Azerbaijani civilians and servicemen have been still killed and lost their health by those landmines.
Then, the Commissioner informed the participants of the event that 7 servicemen of the Army of Azerbaijan were killed and 10 others were wounded as a result of large-scale military provocation launched by the Armenian military on the state border of Azerbaijan on November 16, 2021.
S. Aliyeva thanked the OIC Delegation for visiting our country at the invitation of the Azerbaijani Ombudsman to investigate human rights violations committed by Armenia during the hostilities on the spot and for preparing a substantiated Mission Report and informing the international community about the outcomes.
The Ombudsman took the opportunity to congratulate Secretary-General of the OIC OA, Asif Mahmoud Jah, on his election as the Federal Tax Ombudsman of Pakistan and wished him success in his new activities.
The sides also exchanged views on the planning of the General Assembly of OIC OA and its future activities.