Ombudsmanın regional  mərkəzləri Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirib
Məlum olduğu kimi, müstəqilliyimizin bərpasının 30-cu ildönümü ərəfəsində qəbul edilmiş 2021-ci il 15 oktyabr tarixli Qanuna uyğun olaraq 18 oktyabr tarixi Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilib. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Quba, Gəncə və Şəki Regional Mərkəzləri müxtəlif tədbirlər təşkil edib.
Ombudsmanın regional mərkəzlərinin müxtəlif qurumların rayon nümayəndəlikləri ilə birgə təşkil etdikləri, habelə şəhid ailələrinin, qazilərin və geniş ictimaiyyət nümayəndələrinin də iştirak etdiyi tədbirlər zamanı 18 oktyabr tarixinin ölkəmiz üçün əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu il 30 ili tamam olan müstəqilliyimizin qazanılmasının tarixi barədə qısa məlumat verilib, 18 oktyabr 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının “Dövlət Müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktının qəbul edilməsi ilə xalqımızın öz müstəqilliyini bərpa etdiyi, Konstitusiya Aktında Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunun təsbit edildiyi bildirilib.
Çıxışlar zamanı 30 illik müstəqillik dövrü ərzində ölkəmizdə həyata keçirilmiş məhkəmə-hüquq islahatları, xüsusilə də insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində əldə edilmiş nailiyyətlərdən danışılıb. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən islahatlar nəticəsində Azərbaycan Ordusunun dünyanın güclü ordularından birinə çevrildiyi və 30 ilə yaxın Ermənistanın  işğalı altında olan torpaqlarımızın Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında azad edildiyi, artıq Azərbaycan xalqının 18 oktyabr tarixini qalib xalq kimi qeyd etdiyi vurğulanıb.
Tədbirlər zamanı Ombudsman təsisatının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində çoxşaxəli fəaliyyəti barədə də ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra iştirakçılar mövzu  ilə əlaqədar çıxışlar edərək  fikirlərini bildiriblər.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin nümayəndəsi isə Rayon İcra Hakimiyyəti və Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən birgə təşkil edilmiş şəhid ailələri və qazilərlə görüşdə iştirak edib. Tədbir zamanı şəhidlərin ailə üzvlərinə və qazilərə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə verilmiş medallar təqdim olunub.

Regional Centers of the Ombudsman held events dedicated to the Day of Restoration of Independence
As it is known, according to the Law of October 15, 2021, on the eve of the 30th anniversary of the restoration of our independence, October 18 was declared the Day of Restoration of Independence. In this regard, Guba, Ganja, and Sheki Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan organized various events.
During the events, organized by the Ombudsman's Regional Centers in cooperation with the regional offices of various state agencies, where members of the families of martyrs, veterans, and members of the general public had participated, it was noted the importance of October 18 for the country. During the events, historical background about the date of gaining 30 years of independence was briefed. Furthermore, it was noted that our people restored their independence with the adoption of the Constitutional Act "On State Independence" of October 18, 1991, and that under the Constitutional Act, the Republic of Azerbaijan had been announced as the successor of the Azerbaijan Democratic Republic.
In the speeches, it was spoken about the judicial and legal reforms implemented at the national level during the 30 years of independence, including in the field of human rights. It was also noted that as a result of the reforms successfully continued by President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army has become one of the world's strongest armies and our lands occupied by Armenia for 30 years have been liberated under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief.
During the event, detailed information was provided on the multifaceted activities of the Ombudsman's Office in the field of protection of human rights and freedoms.
Then the participants shared their views on the topic.
The representative of the Ombudsman's Jalilabad Regional Center attended a meeting organized jointly by the District Executive Power and the State Service for Mobilization and Conscription for the families of martyrs and veterans. During that event, the families of the martyrs and veterans were awarded medals according to the relevant Orders by President Ilham Aliyev.