Ombudsman Aparatının dövlət qurumlarında yaxşı idarəçilik üzrə regionlarda silsilə maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir
16-11-2021 1671 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı ilə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində “Cənubi Qafqazda Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” regional proqramı üzrə Ombudsman Aparatı tərəfindən regionlarda dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları üçün “Dövlət qurumlarında yaxşı idarəçiliyin təbliğində Ombudsmanın rolu və bu istiqamətdə vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda silsilə təlimlər təşkil olunur.
Noyabr ayında keçirilən növbəti təlimdə Şəki şəhərində Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli, Aparatın Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun müdiri Rəşad Novruzov və İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova təlimçi-ekspert qismində çıxış ediblər.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Z. Vəliməmmədli iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayaraq, təlimin mövzusu və əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzinin, aidiyyəti dövlət qurumlarının yerli nümayəndəliklərinin və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının təmsil olunduqları təlimlərdə yaxşı idarəçiliyin xüsusiyyətləri və əhəmiyyəti, bununla bağlı beynəlxalq norma və prinsiplər, mübahisələrin alternativ həlli yolları, mediasiyanın tətbiqi, Ombudsmanın mandatı və yaxşı idarəçiliyə təsiri aspektləri, şikayət və müraciətlərə baxılması qaydası, biznes və insan hüquqları və informasiya əldə etmək hüququnun təmini mövzularında təqdimatlar edilib. Bununla yanaşı, praktiki misallar təhlil olunub, iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
Təlim zamanı dövlət qurumları ilə vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında səmərəli əlaqələrin gücləndirilməsinin yaxşı idarəçiliyin həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.

Ombudsman Institution continues series of awareness-raising training on the Good Governance in Public Bodies in Regions
16-11-2021 1579 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan in collaboration with the German Agency for International Cooperation (GIZ) Office in Azerbaijan launches a series of training in regions on the topic “Role of the Ombudsman in Promotion of Good Governance and Strengthening the Cooperation with Civil Society Organizations (CSOs) in the Concerned Area” within the “Regional Program on Good Governance for Local Development in the South Caucasus” for the representatives of the staff of state bodies and CSOs.
Mr. Zaur Valimammadli, Head of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations at the Ombudsman Office, Mr. Rashad Novruzov, Head of the Unit for Protection of Civil and Political Rights, and Ms. Aynur Hamidova, Head of the Unit on Access to Information, acted as expert-trainers in Sheki city, where the next training was held on 10-12 November.
In his opening speech, Z. Valimammadli greeted the participants on behalf of the Ombudsman and informed them about the topic of the training and its importance.
The presentations on features and importance of good governance, related international norms and principles, forms of alternative dispute resolution, application of mediation, the mandate of the Ombudsman and its impact on good governance, complaints and appeals procedure, business and human rights, and ensuring the right to information were made in the training, attended by the Ombudsman's Sheki Regional Center, local representations of relevant government agencies and CSOs.
Furthermore, practical experience was analyzed, and multiply questions of the participants were answered.
During the training, it was highlighted the importance of strengthening the relations between public bodies and CSOs in terms of good governance.