Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu Şəki Şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyaya başçəkmə həyata keçir
07-10-2021 1639 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən mütəmadi olaraq paytaxtda və regionlarda başçəkmələr həyata keçirilir.
MPQ-nin üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Şəki Şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyaya növbəti başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə yaşayan müxtəlif yaş qruplarından olan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarının, uşaqların hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə zamanı MPQ üzvləri tərəfindən müəssisənin tibb, istirahət, sinif otaqlarına, yataqxanalara, emalatxanaya, kitabxanaya, ərzaq anbarına, mətbəxə, yeməkxanaya, idman zalına, sanitar qovşaqlara və camaşırxanaya baxış keçirilib.
Başçəkmə çərçivəsində təhsil müəssisəsində uşaqların saxlanma şəraiti və sənədləşmədə aşkar edilmiş çatışmazlıqlar müəssisə rəhbərliyinin diqqətinə çatdırılıb və müzakirə olunub.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlara milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, ilkin tibbi yardım və sənədləşmə ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib, müəssisə  daxilində yerləşdirilməsi məqsədilə Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzi barədə məlumatı özündə əks etdirən plakatlar təqdim olunub.

National Preventive Group of the Ombudsman conducted monitoring in Sheki City Integrated Training Gymnasium of Boarding Type
07-10-2021 1638 dəfə oxunub
By the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, the National Preventive Group (NPG) members carry out monitoring in the capital city and districts.
The NPG paid the next visit to Sheki City Integrated Training Gymnasium of Boarding Type without prior notice.
The purpose of the monitoring held in conformity with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan was to investigate the detention condition and treatment of children of various age categories, placed in the facility, by the staff and learn the situation of ensuring rights of children.
During the visit, NPG members inspected the medical unit, recreation room, classrooms, dorms, a workshop, a library, food storage, a kitchen, a canteen, a gym, sanitary units, and a laundry.
The shortcomings identified regarding the detention conditions and documentation in the educational institution were brought to the attention of and discussed with the administration of the institution.
In the end, the administration and responsible employees of the social facility were given relevant recommendations on the standards of detention, first aid, and documentation on how to bring them into conformity with national legislation and international standards. The facility was provided with posters about the Ombudsman’s 24/7 916 Call Center for being to be placed indoors.