Ombudsman Aparatının nümayəndəsi Konstitusiya Gününə həsr olunmuş seminarda məruzə ilə çıxış edib
Yasamal Rayon Gənclər və İdman İdarəsi ilə Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı əsasında 12 noyabr - Konstitusiya Gününə həsr olunmuş “Konstitusiya demokratikləşmə, vətəndaş cəmiyyəti və hüquqi dövlət quruculuğunun əsasıdır” mövzusunda rayonun fəal gənclərinin iştirakı ilə seminar keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov iştirak edib.
“İnsan və vətəndaş hüquq və azadlıqları Konstitusiyanın əsas tələbi kimi” adlı məruzə ilə çıxış edən M.Mahmudov ilk növbədə tədbir iştirakçılarını Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb və Konstitusiya Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Daha sonra Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanaraq 12 noyabr 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi (referendum) yolu ilə qəbul edilməsindən 26 il ötən,ən yüksək və birbaşa hüquqi qüvvəyə malik ali qanunvericilik aktı olan Konstitusiyada insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi təsbit olunmasının ölkəmizdə insan şəxsiyyətinə verilən ali dəyərin bariz təzahürü olduğu bildirilib.
Əsas səlahiyyətləri Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən olunan Ombudsman təsisatının insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsindəki fəaliyyəti, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması ilə bağlı gördüyü işlər barədə ətraflı məlumat verilib.

Representative of the Ombudsman Office delivered lecture during the seminar dedicated to the Constitution Day
15-11-2021 1512 dəfə oxunub
Yasamal District Youth and Sports Department and Yasamal district branch of the New Azerbaijan Party held a seminar titled "The Constitution is the basis of democratization, civil society and the rule of law" dedicated to November 12 - Constitution Day.
Mr. Mugalib Mahmudov,Head of the Legal Education at the Ombudsman Office participated in this seminar.
During this seminar, Mr. Mahmudov delivered a lecture on the topic “Human and Civil Rights and Freedoms as Main Requirement of the Constitution”. He firstly greeted the participants on behalf of the Ombudsman and congratulated them upon the Constitution Day.
It was said that human rights and freedoms, as well as the right to decent standard of living, firmly embedded in the Constitution, prepared under the leadership of national leader Heydar Aliyev and adopted on 12 November of 1995, and by referendum, is a clear manifestation of the highest value given to the human person in our country.
The participants were informed about the activities of the Ombudsman Office in the field of protection and promotion of human rights, the main powers, which are granted by the Constitutional Law, as well as the work done to convey the truth about Azerbaijan to the world community during the Second Karabakh War.