Ombudsman Aparatı informasiya əldə etmək haqqında maarifləndirici bukletləri ictimaiyyətə təqdim edir
10-11-2021 1530 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, informasiya sahibi olan dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanlarının, vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) həyata keçirir.
Bu sahədə fəaliyyətin daha da səmərəli həyata keçirilməsi məqsədilə ötən il Ombudsman Aparatında İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsi yaradılıb. Sözügedən şöbə bu günlərdə vətəndaşların informasiya əldə etmək hüquqlarının səmərəli təmini və bu sahədə baş vermiş qanun pozuntularının qarşısının alınması, müvafiq hüquqla bağlı nəzəri biliklərin və məlumatlılığın artırılması məqsədilə vətəndaşlar üçün “İnformasiya əldə etmək hüququmuzu bilək”, informasiya sahibi olan qurumlar üçün isə “İnformasiya əldə etmək hüququnu təmin edək” adlı bukletlər hazırlayıb.
Bukletlərdə informasiya əldə etmək hüququ haqqında, Azərbaycan Respublikasının müvafiq Qanunundan irəli gələn müddəalar, informasiya sahiblərinin vəzifələri, informasiya sorğusu, onun icra müddəti və imtina səbəbləri, informasiya əldə etmək hüququnun pozulmasına dair şikayətə baxılmasının xüsusiyyətləri və müvafiq protokol tərtib etmək səlahiyyətlərinə dair məlumatlar öz əksini tapıb.

Ombudsman Office made its information booklets on access to information available to the general public
10-11-2021 1532 dəfə oxunub
As it is known, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan supervises the fulfillment of the duties of information holding state and local self-government bodies and officials stemming from the national Law “On Access to Information”.
Last year, a special Department for the Protection of the Right to Information was established in the Ombudsman Office in order to carry out activities in the concerned area more effectively. To effectively ensure the right of citizens to information and prevent violations of the law in this area, increase theoretical knowledge and awareness of the relevant law, the Department prepared information booklets for both, citizens titled "Know your right to information" and information holders titled "Let's ensure the right to access to information".
The information booklets contain information on the right to information, provisions of the relevant national Law, responsibilities of information holders (owners), request for information, its execution period and reasons for refusal, features of consideration of complaints on violation of this right and authority to compile relevant protocols.