Miqrasiya üzrə Regional Təlim Mərkəzində növbəti təlim təşkil edilib
Miqrasiya üzrə Regional Təlim Mərkəzində “İnsan alveri ilə mübarizə” mövzusunda təlim keçirilib. Tədbirin əvvəlində Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş təlimdə Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov və xidmətin nümayəndələri, Daxili və Xarici işlər nazirliklərinin əməkdaşları, o cümlədən İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Aparatının sektor müdiri Turan Cahangirova iştirak ediblər.
Təlim çərçivəsində insan alveri ilə bağlı müraciətlərə baxılma qaydaları, bu cinayətin indikatorları, tövsifi, cəza-icra prinsiplərinin hüquqi aspektləri, bu sahədə dövlətdaxili qanunvericiliyinin və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq sənədlərin tələblərinə uyğun hesabatların hazırlanması, təqdim edilməsi və təhlili metodikası, habelə sayca dördüncü olan və əhatə edən “Azərbaycan Respubikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üzrə Milli Fəaliyyət Planı”na əsasən hüquq-müdafiə mexanizmlərinin səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi mövzularında interaktiv məlumatlandırma aparılıb. Bununla yanaşı, insan alveri qurbanlarının müəyyənləşdirilməsində proaktiv və reaktiv üsullar, yardım mərkəzləri, qurbanların müdafiəsi, onların sığınacaqlara yerləşdirilməsi, hüquqlarının bərpası, reabilitasiya və sosial reinteqrasiyasının xüsusiyyətləri və digər əlaqəli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirin işinə miqrasiya və yerdəyişmə üzrə ixtisaslaşmış yerli ekspertlərlə yanaşı Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Georgiyev və təşkilatın layihə əməkdaşı Ersilia Apreda, o cümlədən ABŞ-nin ölkəmizdəki səfirinin müavini Maykl Dikerson cəlb edilib. Onlar ən qabaqcıl təcrübə və müasir metodologiyalar vasitəsilə insan alveri ilə mübarizənin milli, regional və qlobal səviyyədə gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.

Next training was organized in the Regional Training Center on Migration
A training on "Combating Human Trafficking" was held at the Regional Training Center on Migration. During the event, the memory of the martyrs of the Second Karabakh War was commemorated with a minute of silence.
Mr. Vusal Huseynov, Head of the State Migration Service of Azerbaijan and the staff of the Service, employees of Ministries of Internal and Foreign Affairs, as well as Ms. Turan Jahangirova, Head of the Unit at the Ombudsman Office took part in the training, organized to increase skills and knowledge about fighting against human trafficking.
The trainees were informed about review procedures of individual complaints relating to human trafficking, crime indicators, interpretation, legal aspects of punishment and execution principles, methods of preparing, submitting, and analyzing the relevant report in compliance with and national and international legal acts that our State bound by. They were also aware of ensuring the effective implementation of law-enforcement mechanisms relating to the fourth and NAP on Combatting Human Trafficking for 2020-2024 years during interactive discussions. Furthermore, views about proactive and active identification of victims of human trafficking, shelters, protection of victims and their shelter placement, restoration of the violated rights, features of rehabilitation and social reintegration, and other related issues were exchanged.
Mr. Vladimir Georgiev, Head of the IOM in Azerbaijan, Ms. Ersilia Apreda, IOM Project Officer, and Mr. Michael Dickerson, US Deputy Chief of Mission took part in the event, along with local experts specializing in migration and relocation. They stressed the importance of strengthening the fight against human trafficking at the national, regional, and global levels through the best practices and modern methodologies.