Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Tərtər şəhər qəbiristanlığında dəfn mərasiminə toplaşmış mülki şəxslərin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ağır artilleriya atəşinə tutulmasının ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
15-10-2021 3636 dəfə oxunub
Məlumdur ki, İkinci Qarabağ müharibəsinin gedişində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif mülki yaşayış məntəqələri atəşə tutulmuş, bir çox hallarda hətta uzaqmənzilli raketlərdən istifadə edilmişdir. Həmin müharibə dövründə Azərbaycanın Tərtər rayonu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən fasiləsiz olaraq ən çox atəşə məruz qalan bölgə olmuşdur.
Ötən il oktyabrın 15-də isə Ermənistan silahlı qüvvələri növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüquq qaydalarını pozaraq, dəfn mərasimi zamanı Tərtər şəhər qəbiristanlığını qəsdən ağır artilleriya atəşinə tutmuşdur. Nəticədə vəfat etmiş yaxınlarının dəfnində iştirak edən 4 mülki şəxs həlak olmuş, 4 nəfər isə ciddi xəsarət almışdır.
Həmin vaxt bu cinayət aktı ilə əlaqədar nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara, dini liderlərə və dünya ictimaiyyətinə açıq müraciət ünvanlayaraq, bu vandalizm və barbarlıq hadisəsi barədə ətraflı məlumat vermişdik. Müraciətdə Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, o cümlədən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyalarının tələblərini növbəti dəfə kobud şəkildə pozması faktı ilə əlaqədar beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən təcili tədbirlərin görülməsi ilə bağlı çağırış edilmişdi.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini icmaların nümayəndələri də həmin hadisədən hiddətlənərək, bu kimi terror aktlarına öz ciddi etirazlarını bildirmiş və bununla əlaqədar aidiyyəti üzrə beynəlxalq qurumlara müraciət etmişlər.
Lakin təəssüflər olsun ki, təqdim olunmuş təkzibolunmaz sübutlara baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən hərbi əməliyyatlar zamanı törədilmiş digər çoxsaylı müharibə cinayətləri kimi bu əmələ də beynəlxalq səviyyədə hüquqi qiymət verilməmişdir.
Ermənistanın insanların mənəvi dəyərlərinə toxunmaqla dini inanc yerlərini və qəbiristanlıqları intensiv şəkildə atəşə tutması, qəbirlərə qarşı vandalizm aktları törətməsi monoetnik dövlət olaraq digər millətlərə və dinlərə mənsub insanlara qarşı dözümsüz münasibətini bir daha sübut etmişdir. Böyük təəssüf hissi ilə bildirmək istərdim ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra həmin ərazilərdə bu kimi daha çox hallar üzə çıxmış, azərbaycanlıların qəbirlərinin dağıdılması, təhqir edilməsi, qazılması, talan olunmasına dair sübutlar aşkarlanmışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Tərtərdə dəfn mərasiminə toplaşmış mülki şəxslərin ağır artilleriya atəşinə tutulmasının birinci ildönümü ilə əlaqədar bir daha beynəlxalq təşkilatlara, dini liderlərə və bütövlükdə dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, Azərbaycanın mülki əhalisi arasında tələfata, maddi-mənəvi və dini dəyərlərə qarşı hörmətsizliyə səbəb olmaqla, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, terror və digər vandalizm aktları törətməklə insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasına rəvac vermiş Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinə qarşı beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən zəruri tədbirlər görməyə çağırıram.
15 oktyabr 2021-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF, UNESCO, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara göndərilmişdir.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the anniversary of the heavy artillery shelling by the armed forces of Armenia of the civilians gathered at the funeral in Tartar city cemetery
15-10-2021 3637 dəfə oxunub
It is known that during the Second Karabakh War, Armenia fired on various civilian settlements of Azerbaijan, and in many cases even used long-range missiles. During that war, Tartar district of Azerbaijan was the region that was subjected to the most constant fire by the armed forces of Armenia.
On October 15 last year, the armed forces of Armenia once again violated the rules of international humanitarian law (IHL) and deliberately fired heavy artillery at the Tartar city cemetery during a funeral. As a result, 4 civilians attending the funeral of their dead relative were killed and 4 were seriously injured.
At that time, we sent an open appeal to influential international organizations, religious leaders and the world community in connection with this act of crime, and gave detailed information about this incident of vandalism and barbarism. The appeal called for urgent measures to be taken in order to establish international legal responsibility for the gross violation of IHL by Armenia, including the Geneva Conventions for the Protection of War Victims of 1949.
Representatives of religious communities operating in Azerbaijan were outraged by that incident and expressed their serious protest against such terrorist acts and appealed to the relevant international organizations.
However, unfortunately, despite the indisputable evidence provided, this act, like many other war crimes committed by Armenia during the military operations, has not been given a legal assessment at the international level.
Intensive firing by Armenia on religious sites and cemeteries, as well as acts of vandalism against graves, have once again proved its intolerance of other nations and religions as a mono-ethnic state. I would like to express my deep regret that after the liberation of our lands from the occupation, more such cases have been revealed in those territories, that is, evidence of the destruction, desecration, excavation, and looting of the graves of Azerbaijanis has been found.
Addressing international organizations, religious leaders and the world community on the first anniversary of the heavy artillery shelling of civilians gathered at the funeral by the armed forces of Armenia in Tartar city, I urge to take the necessary measures to determine the international legal responsibility for the political and military leadership of Armenia, which caused gross violations of human rights and freedoms by committing crimes against peace and humanity, war crimes, terrorism and other acts of vandalism, resulting in casualties among the civilian population of Azerbaijan and showing disrespect for the material and religious values.
15 October 2021
This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan the Azerbaijani Diasporas, as well as to different religious communities and confessions.