Ombudsman Bolqarıstanın Ali İnzibati Məhkəməsinin sədri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bolqarıstan Respublikasının Ali İnzibati Məhkəməsinin sədri Georgi Çolakovla görüş keçirib.
Ombudsman 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquq normalarına zidd olaraq mülki əhali və obyektlərin atəşə tutulması faktlarını diqqətə çatdırıb. Ombudsman həmin dövrdə zərər dəymiş ərazilərdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiya fəaliyyəti barədə məlumat verib. Görüş zamanı missiyanın nəticələrinə əsasən hazırlanmış hesabat və digər məlumatlar məhkəmə sədrinə təqdim edilib.
Bununla yanaşı, Ombudsman məcburi köçkünlərin azad edilmiş doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışının təmin edilməsi üçün mina xəritələrinin təqdim olunmasının, eləcə də aidiyyəti beynəlxalq qurumlar tərəfindən bu məsələnin qaldırılmasının böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra görüşdə Azərbaycan və Bolqarıstan arasında məhkəmə işləri üzrə təcrübə mübadiləsi həyata keçirilməsi barədə müzakirə aparılıb.

Ombudsman met with the Chairman of the Supreme Administrative Court of Bulgaria
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva met with Mr. Georgi Cholakov, the Chairman of the Supreme Administrative Court of Bulgaria.
At the meeting, the Azerbaijani Ombudsman briefed the facts of firing on civilians and civilian objects by Armenia in violation of international humanitarian law, during the 44-day Patriotic War. She provided information about the fact-finding activity conducted in conflict-affected areas. During the meeting, the fact-finding missions’ reports and other information were presented to the Chairman of the Court.
Furthermore, the Ombudsman stressed the importance of handing over the mine maps to ensure the return of IDPs to liberated territories, as well as raising the issue by the international community.
Later, during the meeting, the sides discussed the exchange of good practice in the judicial systems of Azerbaijan and Bulgaria.