Ombudsman Səbinə Əliyeva Bolqarıstanda bir sıra görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstana səfər çərçivəsində bir sıra qurumlarda tədbirlərdə iştirak edib.
Ombudsman əvvəlcə Bolqarıstanın Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə üzrə Komissiyasının üzvləri ilə görüş keçirib. Görüşdə təsisatların fəaliyyət istiqamətləri barəsində qarşılıqlı müzakirə aparılıb. Ombudsman Səbinə Əliyeva Komissiya üzvlərinə Vətən müharibəsi dövründə beynəlxalq humanitar hüququn pozulması faktlarının araşdırılması ilə bağlı həyata keçirilmiş fəaliyyət, o cümlədən faktaraşdırıcı missiyalar, hazırlanmış hesabatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Səfər çərçivəsində Səbinə Əliyevanın  Bolqarıstan Ombudsmanı Diana Kovaçeva ilə də görüşü baş tutub. Ombudsmanlar təsisatlar arasında qarşılıqlı əlaqələr, habelə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
Daha sonra Ombudsman Bolqarıstanın Kitabxanaçılıq Tədqiqatları və İnformasiya Texnologiyaları Universitetində olub, professor-müəllim heyəti ilə görüş keçirib. Ombudsman iştirakçılara təsisatın fəaliyyəti barədə məlumat verib və ona ünvanlanmış sualları cavablandırıb.

28-09-2021 1012 dəfə oxunub
The delegation led by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva participated in several meetings hosted by various entities within the frame of the visit to Bulgaria.
Foremost, the Ombudsman met with the members of the Commission for Protection Against Discrimination (CPD) of Bulgaria. During the meeting, the parties discussed the directions of their activities. The Ombudsman gave detailed information about the activity conducted in the period of the Patriotic War to investigate the facts of violations of international humanitarian law, as well as her fact-finding missions, and reports prepared.
Within the frames of the visit, the Azerbaijani Ombudsman met with Ms. Diana Kovacheva, the Ombudsman of Bulgaria. The Ombudspersons discussed the bilateral relations, as well as prospects between the institutions.
Then, the Ombudsman met with teaching and academic staff in the Bulgarian University of Library Studies and Information Technologies. Ombudsman also gave information about the activity of the Institution and answered the questions addressed to her.