Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edilib
Məlum olduğu kimi, bu il ilk dəfə Anım Günü kimi qeyd olunan 27 sentyabr tarixində  xalqımız ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına döyüşərək şəhidlik zirvəsinə ucalmış hərbi qulluqçularımızn əbədi xatirəsinə dərin hörmət və ehtiramını nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən bu münasibətlə anım mərasimləri təşkil edilib.
Belə ki, Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin əməkdaşları İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı həlak olmuş hərbi qulluqçularımızın ailələrinə ziyarətlərini davam etdirir və  onların qayğılarını daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Cəlilabad Regional Mərkəzinin əməkdaşları
Zsmayılov, M.Mənsimli və X.Şəmili 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidlərigizir Əmirli Tofiq Şəmsəddin oğluQasımzadə Ümid İlqar oğlu, Əkbərov İbarət Faiq oğluSəlimov Sənan Nasif oğlu, Rüstəmli Kənan Yalçın oğluKərimli Səməd İkram oğlu və İsayev Rahət Rafət oğlunun ailə üzvlərinə baş çəkibonların qayğıları ilə maraqlanıb, şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri düzərək əziz xatirələrini ehtiramla yad ediblər.
Regional Mərkəzin əməkdaşları, həmçinin Masallı rayonu Təzə Alvadı kənd sakini olan Vətən müharibəsi qazisi Səlimov Məmməd Vahid oğlunun ailəsinə baş çəkiblər.
Şəhid və qazi ailələri ilə keçirilən bütün görüşlərdə Regional Mərkəzin rəhbəri Z.İsmayılov daim Ombudsmanın diqqətində olduqlarını bildirib, şəhid ailələri və qazilərimizin hüquqlarının təmini istiqamətində bundan sonra da geniş fəaliyyət həyata keçirəcəklərini bildirib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzinin əməkdaşları da şəhid və qazilərimizin ailələrinə baş çəkib və onların qayğıları ilə maraqlanıb. Regional Mərkəzin əməkdaşları şəhid mayor Məmmədov Xəyal Ağabəy oğlu, gizir Məmmədov İbrahim Nakəm oğlu, əsgər Məmmədov Əlihüseyin Elşad oğlu, əsgər Soltanlı Şahmar Qinyaz oğlu və əsgər İsgəndərli Səbuhi Yaşar oğlunun ailələrinə Ombudsmanın adından başsağlığı verərək, şəhidlərimizin ruhlarını dərin ehtiramla yad ediblər.
Vətən müharibəsi qaziləri Lətifov Elvin İlqar oğlu, Ədalətli Xəyyam Rasim oğlu, Abdullayev Xəyal Şahin oğlu ilə görüşlər zamanı onlara Müvəkkilin salamı çatdırılıb, keçdikləri şərəfli döyüş yolunun gənclərimizdə vətənpərvərlik hissini daha da gücləndirdiyi vurğulanıb.
Bundan başqa, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Anım Günü ərəfəsində Şəki, Balakən, Qəbələ və İsmayıllı rayon Heydər Əliyev Mərkəzləri ilə birgə həmin rayonların  müəssisə, idarə və təşkilatlarının əməkdaşlarının, Vətən müharibəsi iştirakçılarının və gənclərin iştirakı ilə  “Biz sizə borcluyuq, Azərbaycan əsgəri”, “Gəncliyimiz qələbəmizin təməlidir” mövzularında  videokonfranslar keçirilib.
Regional Mərkəzin rəhbəri P.Məmmədov videokonfranslarda çıxış edərək 27.09.2020-ci il tarixdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti dəfə geniş miqyaslı təxribat törədərək Azərbaycan ordusunun bölmələrini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatan və artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutduğunu, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan ordusu tərəfindən geniş miqyaslı əks hücum əməliyyatı başlandığını, 44 gün davam edən Vətən müharibəsi nəticəsində 30 ilə yaxın müddət işğal altında olmuş torpaqlarımızın azad edildiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 2 dekabr tarixində imzaladığı sərəncama əsasən hər il sentyabrın 27-nin  Azərbaycan Respublikasının işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsi uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirələrini yad edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasında Anım Günü olaraq qeyd edilməsinin qərara alındığı diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman tərəfindən Vətən müharibəsində şəhid olmuş əsgər və zabitlərimizin ailələrinin, Vətən müharibəsi iştirakçılarının  daim diqqət və qayğı ilə əhatə olunduğu vurğulanıb. Ermənistanın törətdiyi müharibə cinayətləri nəticəsində zərər dəymiş ərazilərimizdə Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən, həmçinin Ombudsmanın dəvəti ilə respublikamızda rəsmi səfərdə olmuş İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının prezidenti və Baş katibinin müşavirinin rəhbərlik etdiyi, Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun sədrinin rəhbərlik etdiyi və İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri ilə birgə keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyalar, dünya ictimaiyyətinə ünvanlanmış bəyanatlar və müraciətlər barədə məlumat verilib.
Şəhid ailələrinə göstərilən diqqəti, qayğını və vətəndaşlarımızın hüquqlarının bərpası istiqamətində Ombudsman təsisatının fəaliyyətini təqdir edən şəhid valideynləri Müvəkkilə öz dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Regional Centers of the Ombudsman commemorated the martyrs of the Patriotic War
As known, on September 27, which is marked as the Day of Remembrance for the first time this year, our people once again demonstrate deep respect and esteem for the eternal memory of our servicemen who heroically fallen during the Patriotic War.
On the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, commemorative ceremonies were organized by the regional centers of the Ombudsman on this occasion.
The staff of Jalilabad Regional Center of the Ombudsman continues to visit the families of our servicemen who became martyrs during the Second Karabakh War and always pays attention to their needs. They visited the families of martyrs of the 44-day Patriotic War - Amirli Tofig, Gasimzade Umid, Akbarov Ibarat, Salimov Sanan, Rustamli Kanan, Karimli Samad, and Isayev Rahat, inquired about their needs, laid flowers at the graves of the martyrs and paid tribute to their memory. They also visited the family of Salimov Mammad, a veteran of the Patriotic War, a resident of Taza Alvadi village of Masalli region.
In all meetings with the families of martyrs and war veterans, the head of the Regional Center reiterated that they are always under the focus of the Ombudsman and that they will continue to work to ensure their rights.
Further, the staff of Sheki Regional Center of the Ombudsman visited the families of our martyrs and war veterans as well. The employees of the Regional Center expressed condolences on behalf of the Ombudsman to the families of fallen Major Mammadov Khayal, ensign Mammadov Ibrahim, soldier Mammadov Alihuseyin, soldier Soltanli Shahmar and soldier Iskenderli Sabuhi on behalf of the Ombudsman.
During the meetings with war veterans of the Patriotic War Latifov Elvin, Adalatli Khayyam, Abdullayev Khayal, they were delivered the regards of the Commissioner and it was stressed that their glorious path of war strengthened the sense of patriotism among our youth.
In addition, on the eve of the Day of Remembrance, Sheki Regional Center in collaboration with the Heydar Aliyev Centers in Sheki, also Balakan, Gabala and Ismayilli districts held video conferences under the mottos "We owe you, Azerbaijani soldier" and “Our Youths are Basis of Our Victory ” with the participation of employees of enterprises, departments and organizations of those regions.
Speaking at a video conference, the head of the Regional Center said that on September 27, 2020, the Armenian armed forces once again carried out large-scale provocations and intensively fired on Azerbaijani military units and civilian settlements with large-caliber weapons, mortars, and artillery. He also said that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani army launched a large-scale counter-offensive, liberating our lands, which had been occupied for about 30 years, as a result of the 44-day war.
It was stressed that the Ombudsman always surrounds by attention and care the families of our martyrs, as well as the participants of the Patriotic War. During the visits, the participants were informed about joint fact-finding missions conducted in collaboration with the delegations of the OIC Ombudsmen Association and OIC Independent Permanent Human Rights Commission, Human Rights and Equality Institution of Turkey, also about the statements and appeals addressed the international community.
The parents of martyrs expressed their deep gratitude to the Ombudsman for her work to restore the rights of our citizens, and attention paid to the families of martyrs.