Ombudsman İƏT- in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
23-09-2021 1528 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası (İƏT MDİHK)  sədrinin rəhbərlik etdiyi ekspertlərdən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva qonaqlara Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 il davam edən təcavüzkarlıq, işğalçılıq və terror siyasəti nəticəsində soydaşlarımızın insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması, mülki əhaliyə qarşı törədilən müharibə cinayətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən Ermənistanın növbəti ərazi iddiaları ilə ölkəmizə qarşı təcavüzü zamanı yaşayış obyektlərinə, sosial infrastruktura, mədəni-tarixi abidələrə, eyni zamanda mülki əhaliyə qarşı qadağan olunmuş silahlardan istifadə olunması nəticəsində uşaq, qadın, ahıllar da daxil olmaqla çoxsaylı insan tələfatı və dağıntlıların olduğunu bildirib. Müvəkkil vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası özünümüdafiə hüququndan istifadə edib və öz əzəli torpaqlarının bütövlüyünün bərpası məqsədilə Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun əks-həmlə əməliyyatları başlaması ilə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində tarixi ədalət bərqərar olmuş və işğal altında olan ərazilərimiz azad edilmişdir.
Görüşdə səfər çərçivəsində həyata keçiriləcək faktaraşdırıcı missiya, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində törətdiyi müharibə cinayətləri, mədəni abidələrin dağıdılması faktları və həyata keçirilmiş ekoloji terrorun nəticələri barəsində müzakirələr aparılıb.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil  Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının sədri Saeed Mohamed Abdulla Omair Alghfeli Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyevaya dəvətə görə öz dərin təşəkkürünü bildirib. Qonaqlarla faktaraşdırıcı missiyanın məqsəd və məramı haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Xəbər verildiyi kimi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil  Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının sədri Saeed Mohamed Abdulla Omair Alghfeli, sədrin müavini Açıkgül Hacı Ali, Komissiya katibliyinin direktoru Javed Saqlain, Komissiya katibliyinin icraçı direktoru Butt Marghoob Saleem, işğaldan azad edilmiş, həmçinin Vətən Müharibəsi zamanı hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazilərdən uzaqda yerləşən, mülki əhali və obyektləri hədəfə alan raket hücumları nəticəsində dağıdılmış  ərazilərdə birgə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirmək məqsədilə Ombudsmanın dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdədirlər.

Ombudsman received a delegation led by the Chairman of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission
23-09-2021 1529 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received a delegation of experts led by the Chairman of the Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation (OIC IPHRC).
The Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva comprehensively informed the guests about the gross violation of human rights of our compatriots because of Armenia's 30-year policy of aggression, occupation, and terrorism against Azerbaijan, as well as crimes committed against civilians.
The Commissioner stated that since September 27, 2020, during the Armenian aggression against our country with new territorial claims, as a result of the use of prohibited weapons against residential facilities, social objects, historical and cultural monuments were subjected to destructions, as well as there were many human casualties among civilians, including children, women and the elderly. The Commissioner also stressed that the Republic of Azerbaijan exercised its right of self-defense and with the launch of counter-offensive operations by our brave army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief to restore the integrity of its ancient lands, historical justice was established, and our territories that were under occupation, were liberated.
In the course of the meeting discussions were held on the fact-finding mission, war crimes committed by Armenia against Azerbaijan, the destruction of cultural monuments and the consequences of environmental terrorism.
OIC IPHRC Chairman Mr. Saeed Mohamed Abdullah Omair Alghfeli expressed his deep gratitude to the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva for the invitation. The guests exchanged views on the goals and objectives of the fact-finding mission.
As reported, the OIC IPCHR Chairman Mr. Saeed Mohamed Abdullah Omair Alghfeli, Deputy Chairman Mr. Açikgül Haci Ali, Director of the Commission Secretariat Mr. Javed Saglain, Executive Director of the Commission Secretariat Mr. Butt Marghoob Saleemare are on an official visit to our country at the invitation of the Ombudsman in order to carry out the joint fact-finding mission in the liberated lands and in the areas destroyed by rocket attacks targeting civilian population and objects in the territories located far from zone of active hostilities during the Second Karabakh War.