Ombudsman Aparatında beynəlxalq nümayəndə heyətinin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib və bəyanat qəbul edilib
18-09-2021 1538 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) dəvəti ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə monitorinq aparmaq üçün ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) nümayəndə heyəti ilə birgə Ombudsman Aparatında mətbuat konfransı keçirilib.
Görüşdə ilk növbədə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi hörmətlə anılıb. Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri, mədəni abidələrin dağıdılması faktları və həyata keçirilmiş ekoloji terrorun nəticələri müzakirə edilib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışında 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə Türkiyə və Pakistanın göstərdiyi mənəvi dəstəyə görə bir daha minnətdarlığını bildirib.
İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının prezidenti cənab Şərəf Malkoç dəvətə görə xanım Səbinə Əliyevaya öz təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, İƏT OA nümayəndə heyətinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyanın nəticələri əsasında hesabat hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara göndəriləcəkdir.  Ş. Malkoç, həmçinin qurumlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Assosiasiyanın Baş katibinin müşaviri cənab Muhammed Caved Qani də çıxış edərək səfərlə bağlı öz təəssüratlarını bölüşüb. Vaxtilə işğal altında olmuş Azərbaycan ərazilərinin dağıdıldığını, dini və mədəni abidələrin məhv edildiyini müşahidə etdiklərini qeyd edib.
Mətbuat konfransında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sosial obyektlər, mədəni-tarixi abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm hallarının monitorinqinin, eyni zamanda həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiyanın nəticələri, xüsusilə toplanılan sübutlar müzakirə edilib.

Press conference with the participation of the international delegation was held at the Ombudsman Office and a statement was adopted
18-09-2021 1539 dəfə oxunub
The press conference was held at the Ombudsman Office with the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA) delegation, which is on an official visit to our country at the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to carry out monitoring in the liberated territories.
First of all, the memory of the martyrs who sacrified their lives for the territorial integrity and independence of our country was honored at the meeting. The discussions were held about the war crimes committed by Armenia against Azerbaijan, the destruction of cultural monuments and the consequences of environmental terrorism.
In her speech, the Azerbaijani Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva once again thanked Turkey and Pakistan for their moral support during the 44-day Patriotic War.
Mr. ?eref Malkoç, the OIC OA President, thanked Ms. Sabina Aliyeva for the invitation. He noted that a report will be developed and sent to international organizations based on the results of the fact-finding mission carried out by the Association delegation in the liberated territories. Mr. ?eref Malkoç also stressed the importance of expanding cooperation between the institutions.
Adviser to the Secretary General of the OIC OA Mr. Muhammad Javed Ghani also spoke and shared his impressions of the visit. He noted that they observed the destruction of the territories of Azerbaijan, of religious and cultural monuments there during their occupation.
During the press conference there were held discussions on the results of the monitoring of acts of vandalism against social facilities, cultural and historical monuments in the liberated territories, as well as of the fact-finding mission carried out, in particular, the pieces of evidence collected.
At the end of the press conference, a statement was adopted on the results of the fact-finding mission.