Azərbaycan Ombudsmanı İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti ilə birgə Ağdamda faktaraşdırıcı missiya həyata keçirir
17-09-2021 1492 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə hazırda ölkəmizdə səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) prezidentinin rəhbərlik etdiyi və Assosiasiyanın Baş katibi müşavirinin iştirakı ilə nümayəndə heyətinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə faktaraşdırıcı missiyası davam edir. Faktaraşdırıcı missiya Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın əməkdaşları ilə birgə həyata keçirilir.
Faktaraşdırıcı səfərin əsas məqsədi işğaldan azad edilən Azərbaycan torpaqlarında yerində araşdırmalar aparmaq, sübutlar toplamaq və əldə edilən nəticələr əsasında hesabat hazırlayaraq beynəlxalq təşkilatlara göndərməkdir.
Səfər çərçivəsində Ağdamda Ermənistan tərəfindən işğal dövründə dağıdılmış yaşayış binalarına, mülki obyektlərə, dini, mədəni və tarixi abidələrə baxış keçirilir. Pənahəli xanın məqbərəsi, Ağdam Cümə və Qiyaslı məscidləri, eyni zamanda şəhərdə dağıntılara məruz qalmış digər mədəni və sosial obyektlərlə bağlı yerində araşdırma aparılır.
Müvəkkil və İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti, həmçinin Ağdamda minalanmış əraziyə baxış keçiriblər. Qonaqlara mina və digər partlayıcı qurğuların insanların həyat və sağlamlığına yaratdığı ciddi təhlükə, eyni zamanda mina qurbanları ilə bağlı məlumat verilib.
Azərbaycan Ombudsmanı və İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının nümayəndə heyətinin faktaraşdırıcı missiyası davam edir.

Ombudsman of Azerbaijan is carrying out a fact-finding mission in Aghdam city together with the OIC Ombudsmen Association delegation
17-09-2021 1398 dəfə oxunub
The delegation, led by the President of the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA), with participation of the Adviser to the Secretary General of the Association, that is on a visit to Azerbaijan upon the invitation of the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, continues its fact-finding mission in our liberated areas. The mission is carried out jointly with the Azerbaijani Ombudsman and the staff of the Office.
The main purpose of the fact-finding visit is to conduct on-site research,  gather evidence in the territories liberated from occupation and develop a report based on the outcomes of the monitoring for further submission to international organizations.
During the visit, residential buildings, civilian objects, religious, cultural and historical monuments destroyed and looted by Armenia during the occupation, are being inspected in Aghdam city. The mausoleum of Panahali Khan, Aghdam Juma Mosque and Giyasli Mosque, as well as other cultural and social facilities in the city that were destroyed, to be visited, and the on-site monitoring is being carried out.
The Commissioner and the delegation of the OIC Ombudsmen Association also inspected the mined area in Aghdam city and the guests were informed about the serious threat posed by mines and other explosive remnants to human life and health, as well as about mine victims.