Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əməkdaşları üçün onlayn təlim təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə birgə əməkdaşlığı çərçivəsində insan hüquqları sahəsində biliklərin artırılması məqsədilə həmin Xidmətin əməkdaşları üçün onlayn təlim keçirilib. Təlim “İnsan alveri və məcburi əmək qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi” və “Əməkçi miqrantlar və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının qorunması” mövzularını əhatə edib.
Təlimdə çıxış edən Ombudsman Aparatının sektor müdiri Turan Cahangirova həssas əhali qruplarından olan qadınlar, uşaqlar, qaçqınlar, sığınacaq axtaran şəxslər, vətəndaşlığı olmayan şəxslər və əməkçi miqrantların sosial-psixoloji xüsusiyyətləri, mövcud pandemiya şəraitində onların hüquq və qanuni maraqlarının səmərəli qorunması üzrə milli və beynəlxalq mexanizmlər barədə ətraflı məlumat verib.
T.Cahangirova tədbir iştirakçılarını ölkə Ombudsmanının fəaliyyətinin hüquqi əsasları və istiqamətləri, həmçinin Ombudsmana ünvanlanan müraciətlərin araşdırılması və təhlili ilə bağlı əldə edilmiş nəticələr barədə məlumatlandırıb. O, Müvəkkilin beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən “Bütün əməkçi miqrantlar və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi haqqında beynəlxalq Konvensiya”nın implementasiya və koordinasiya olunması prosesində, bu sahədə işin təkmilləşdirilməsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasında, habelə BMT-nin eyni adlı Komitəsinin tövsiyələrinin icra olunmasında aktiv iştirak etdiyini və irəli sürdüyü təkliflərin nəzərə alındığını vurğulayıb.
Təlimin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Onlayn təlimdə Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Regional miqrasiya idarələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.

E-learning courses were organized for staff of the State Migration Service
E-learning course was organized for the staff of the State Migration Service in the frame of the cooperation of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and Migration Service to raise awareness on the field of human rights. The course covered the topics “Protection of the Rights of Victims of Human Trafficking and Forced Labor” and “Protection of the Rights of Migrant Workers and Their family members”.
Ms. Turan Jahangirova, the Head of the Unit at the Ombudsman Office, who was the speaker during the course, talked about national and international legislative frameworks protecting the rights and legal interests of the vulnerable groups of the population, including asylum seekers, stateless persons, and migrant workers during the pandemic.
T.Jahangirova informed the participants about the legal bases and directions, as well as outcomes of the Ombudsman’s activity, including investigations and analyses of the incoming applications. She said that Ombudsman actively participates in the implementation and coordination of the International Migrant Worker Convention and fulfilling the relevant Committee’s Recommendations, and the Ombudsman's proposals were considered as well.
At the end of the course, the questions of the participants were answered. The employees of the Regional migration departments were also involved in this distance learning.