“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirmə tədbirləri davam  etdirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan olunmuş, 2021-ci il 20 oktyabr-20 noyabr tarixlərini əhatə edən “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində hüquqi maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları tərəfindən yerli icra hakimiyyətləri ilə birgə Bakı şəhərinin Səbail, Nərimanov, Nizami, Qaradağ və Pirallahı rayonlarından olan məktəblilər və müəllimlər üçün uşaq hüquqlarının müdafiəsinə dair hüquqi maarifləndirici təlimlər təşkil olunub.
Təlim zamanı şagirdlərə uşaq hüquqlarına dair mövcud normativ hüquqi aktlar və hüquqi müdafiə vasitələri haqqında məlumat verilib, ayrı-seçkiliyin formaları və onunla mübarizə üsulları, uşaqların istismar, sui-istifadə, laqeyd rəftar və zorakılıqdan müdafiəsi, erkən nikah, uşaq əməyi, zərərli təsirlərdən mühafizə məsələlərinə toxunulub.
Bununla yanaşı, təlim iştirakçısı olan şagirdlərə və müəllimlərə hüquq pozuntusu ilə qarşılaşdıqları zaman Müvəkkilin 916 nömrəli Çağrı Mərkəzi ilə əlaqə saxlamaları tövsiyə olunub.
Təlim uşaqların fəal iştirakı ilə müzakirə şəklində keçirilib, onların fikirləri öyrənilib, uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Keçirilən maarifləndirmə tədbirləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”, “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”, həmçinin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı və “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda Müvəkkilin iştirakı tövsiyə edilmiş tədbirlərin icrasına töhfə vermiş olur.
Aylıq çərçivəsində təlimlərin regionlarda və paytaxtın digər rayonlarında da davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.

Awareness-raising activities are underway as part of the "Child Rights Month"
Legal awareness-raising activities are underway within the framework of the “Child Rights Month” announced by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, running from October 20 to November 20, 2021.
The Unit on the Protection of Child Rights at the Ombudsman Office jointly with local executive authorities organized legal awareness training on the protection of child rights for schoolchildren and teachers from Sabail, Narimanov, Nizami, Garadagh, and Pirallahi districts of Baku.
During the training, students were informed about the existing legislation and means of legal protection on child rights, forms of discrimination and ways to deal with discrimination, protection of children from exploitation, abuse, neglect, and violence, early marriage, child labor, and protection from harmful influences.
In addition, students and teachers participating in the training were advised to contact the 916 Call Center No. 916 in case of violation of their rights.
The training was held in the form of a discussion with the active participation of children, their opinions were studied, questions of interest to children were answered.
These awareness-raising events contribute to the implementation of the “Action Plan for the Implementation of the Strategy for Children for 2020-2025” approved by the Presidential Order dated November 27, 2020, the “National Action Plan on combating domestic violence in Azerbaijan for 2020-2023”, as well as the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021" and the "National Action Plan to Combat Trafficking in Human Beings in Azerbaijan for 2020-2024", in which the Ombudsman's participation was recommended.
The training will be continued in the regions and districts of the capital city within the month-long campaign.