Ombudsman “Qaliblər düşərgəsi”ndə şəhid övladları ilə görüşüb
13 iyul 2021-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanların övladları üçün Şüvəlanda A.S. Makarenko adına Humanitar Fənlər Təmayüllü Respublika İnternat Tipli Gimnaziyada fəaliyyətə başlayan 14 günlük “Qaliblər düşərgəsi”ni ziyarət edib.
“For Azerbaijan” Xeyriyyə Təşkilatının təşəbbüsü, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin təşkilatçılığı və bir sıra yerli qurumların birgə dəstəyi ilə təşkil olunmuş 13-14 yaşlı yeniyetmələr üçün nəzərdə tutulmuş bu düşərgənin məqsədi şəhid övladlarının sağlam və intellektual inkişafına dəstək vermək, onların yay tətilini daha da maraqlı etməkdir.
Düşərgədə olan zaman Müvəkkil uşaqların qidalanmasının, sağlamlıqlarının təmini və asudə vaxtlarının təşkili ilə maraqlanıb.
Ombudsman düşərgədə iştirak edən şəhid övladları ilə görüşərək onlarla xoş bir gün keçirib. Səbinə Əliyeva uşaqların istək və arzuları ilə maraqlanıb, ehtiyaclarını öyrənib, habelə onlara problemlərinin həlli üçün Ombudsmana müraciət etmək hüquqları barədə məlumat verib.
Sonda Müvəkkil tərəfindən düşərgədə olan hər bir uşağa “Uşaq hüquqları haqqında” BMT Konvensiyası da daxil olmaqla maarifləndirici vəsaitlər, həmçinin müxtəlif hədiyyələr təqdim edilib.

The Ombudsman met with the children of martyrs in the Winners Camp
On July 13, 2021, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan visited the 14-day-long "Winners' Camp" for the Patriotic War heroes' children, which began at the Republican Boarding Gymnasium of Humanities named after A.S. Makarenko in Shuvalan district.
The purpose of the camp for 13-14-year-olds, organized by the charity organization "For Azerbaijan" with the support of the State Migration Service and a number of local agencies, is to support the healthy and intellectual development of the children of martyrs and make their summer vacation more interesting.
During the camp, the Commissioner inquired about the nutrition of children, their health, and the organization of leisure time.
The Ombudsman met with the children of martyrs participating in the camp and spent a good day with them. Sabina Aliyeva learned about the wishes and desires of children, their needs, as well as informed them about their right to apply to the Ombudsman to solve their problems.
The Commissioner also presented each child in the camp with educational materials, including the Convention on the Rights of the Child, as well as various gifts.