Azərbaycan Ombudsmanı TİHEK nümayəndə heyəti ilə birgə Ağdamda faktaraşdırıcı missiya həyata keçirir
30-06-2021 1394 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə hazırda ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) rəhbəri Süleyman Arslanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə və Vətən müharibəsi dövründə Ermənistanın raket hücumlarına məruz qoyduğu mülki yaşayış məntəqələrinə faktaraşdırıcı səfərləri təşkil edilib. Faktaraşdırıcı missiya Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın əməkdaşları ilə birgə həyata keçirilir.
Faktaraşdırıcı səfərin əsas məqsədi işğaldan azad edilmiş və müharibə dövründə hücumlara məruz qalmış ərazilərimizdə yerində araşdırmalar aparmaq və sübutlar toplamaqdır.
Xəbər verildiyi kimi, nümayəndə heyətinə Türkiyə universitetlərinin beynəlxalq humanitar hüquq və müharibə cinayətləri ilə bağlı araşdırma təcrübəsinə malik olan tədqiqatçıları da daxildir. TİHEK nəzdində yaradılmış Qarabağ Müşahidə Qrupunun üzvləri olan tədqiqatçılar bu səfərdə iştirak edərək hüquq pozuntuları ilə bağlı araşdırmalar aparırlar.
Nümayəndə heyətinin üzvləri əvvəlcə işğaldan azad olunmuş və ən çox dağıntıların törədildiyi Ağdam rayonuna səfər ediblər. Ağdamda Ermənistan tərəfindən işğal dövründə dağıdılmış və talan edilmiş yaşayış binalarına, dini və tarixi abidələrə baxış keçirilib. Səfər çərçivəsində Ağdam Cümə məscidi də ziyarət olunub və həmin ərazidə monitorinq aparılıb.
Daha sonra Ombudsman Səbinə Əliyeva və TİHEK-in rəhbəri Süleyman Arslan mətbuata açıqlama veriblər.
Qeyd edək ki, əldə edilmiş nəticələr əsasında yerində araşdırmalarla bağlı hesabat hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara göndəriləcək.

The Ombudsman of Azerbaijan is carrying out a Fact-Finding Mission to Aghdam together with the TIHEK Delegation
30-06-2021 1301 dəfə oxunub
The delegation, leading by the Chairman of the Human Rights and Equality of Institution of Turkey (TIHEK) Mr. Suleyman Arslan, that is on a visit to Azerbaijan, upon the invitation of the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva has conducted a Fact-Finding Mission to the liberated areas and settlements shelled by Armenia during the war. The Mission was conducted jointly with the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and the staff of the Ombudsman Office.
The main purpose of the Fact-Finding Mission is to conduct on-site research and gather evidence in the territories liberated from occupation and attacked during the war.
The delegation also consisted of researchers from Turkish universities with experience in IHL and war crimes. Researchers, who are members of the Karabakh Observation Group established under the auspices of TIHEK are participating in this on-site investigation into the law violations.
The members of the delegation first visited Aghdam district liberated from occupation and suffered the most destruction. Residential buildings, religious and historical monuments destroyed and looted by Armenia during the occupation were inspected in Agdam. During the visit, Aghdam Juma Mosque and Giyasli Mosque were visited, and an investigation was carried out into the destruction.
In addition, the Ombudsman and the TIHEK delegation visited the mined areas in Aghdam district and informed the guests about the serious threat posed by mines in the liberated areas.
Later, Ms. Sabina Aliyeva and Mr. Suleyman Arslan gave interviews to the media.
The report based on the outcomes of the monitoring is to be prepared and submitted to international organizations.