Suriyada qalan Azərbaycan vətəndaşlarının ölkəyə qaytarılması Ombudsmanın diqqətindədir
Azərbaycan vətəndaşları olan yaxın qohumlarını Suriyada axtaran bir sıra şəxslər müxtəlif vaxtlarda Ombudsmana müraciət ediblər. Onlar həmin ölkədə gedən müharibədə müxtəlif qrupların tərkibində döyüşən qohumlarının ailə üzvlərinin, o cümlədən qadın və uşaqların oradakı düşərgələrdə girov kimi saxlanıldıqlarını bildiriblər. Müraciətlərdə, eyni zamanda yaralı və xəstələrin tibbi yardımdan kənarda, baxımsız vəziyyətdə qaldıqları da qeyd edilib.
Ombudsman Səbinə Əliyevaya müraciət edən şəxslər ölkə vətəndaşları olan və Suriyada qalan qohumlarının respublikamıza qaytarılmasında köməklik göstərilməsini xahiş ediblər.
Ombudsman həmin ölkədə qalan vətəndaşlarımızın qaytarılması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədi ilə müxtəlif vaxtlarda Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə, həmçinin digər səlahiyyətli dövlət qurumlarına müraciətlər edib.
Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri ilə keçirilən görüşdə də Səbinə Əliyeva Suriya ərazisində girov kimi saxlanılan Azərbaycan vətəndaşlarının mövcud vəziyyətini, onların geri qaytarılması ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi üzrə əməkdaşlıq məsələlərini geniş müzakirə edib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülmüş tədbirlər nəticəsində 2021-ci ilin 27 may tarixində 6-sı qadın və 14-ü uşaq olmaqla, Suriyanın Cerabus şəhərindəki Amerna düşərgəsində saxlanılan 20 nəfər Azərbaycan vətəndaşının vətənə repatriasiyası həyata keçirilib.

Ombudsman keeps under focus the issue of repatriation of the Azerbaijani citizens left helpless in Syria
31-05-2021 1418 dəfə oxunub
A number of people looking for their close relatives in Syria, who are Azerbaijani citizens, appealed to the Ombudsman at various times. They said families of their relatives who had fought in various groups during the war in the country, including women and children were being held hostage in the camps. The appeals also noted that the wounded and sick were left without medical care and were helpless.
Those who appealed to the Ombudsman asked for assistance in the return of their relatives who remained in Syria and are citizens of Azerbaijan.
The Ombudsman has at various times appealed to the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, as well as other competent state agencies to take the necessary measures to repatriate our citizens remaining in Syria.
At the meeting with the head of the ICRC country Representative, the Ombudsman discussed the current situation of Azerbaijani citizens held hostage in Syria and the possibilities of cooperation for their repatriation.
Incidentally, on May 27, 2021, as a result of measures taken by the Government of Azerbaijan, 20 Azerbaijani citizens, including 6 women and 14 children, held in the Amerna camp in the Syrian city of Jerabus were repatriated to the country.