Ombudsman Aparatı vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair onlayn tədbir keçirib
28-05-2021 1519 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən “İnsan hüquqlarının müdafiəsində Ombudsman təsisatı ilə vətəndaş cəmiyyəti institularının əməkdaşlığının gücləndirilməsinin rolu” mövzusunda onlayn tədbir təşkil edilib. 28 May – Respublika Gününə həsr olunmuş tədbirdə Ombudsman Səbinə Əliyeva, təsisatın əməkdaşları və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edərək, Respublika Günü münasibətilə bütün iştirakçıları təbrik edib. Ombudsman Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının tarixi əhəmiyyəti barədə danışıb, bu il xalqımız tərəfindən həmin əlamətdar günün torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə əlaqədar olaraq daha böyük sevinclə qeyd olunduğunu vurğulayıb. Ombudsman Cümhuriyyətin mövcud olduğu 23 ay müddətində həyata keçirilmiş işlər, həmin dövrdə insan hüquqlarına hörmət, o cümlədən qadınlara seçki hüquqlarının verilməsi barədə danışıb.
Çıxışda Cümhuriyyətin süqutundan sonrakı 70 illik Sovet hakimiyyətinin sona çatması ilə Azərbaycan xalqının yenidən müstəqillik qazanmasından sonra ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə həyata keçrilmiş islahatlar, qanunvericilik bazasının yaradılması, insan hüquqlarının təmini ilə bağlı görülmüş işlərdən bəhs olunub.
Ombudsman  bildirib ki, bu gün müstəqil dövlətimizdə insan hüquqlarının ayrılmazlığı əsas prinsiplərdən biri kimi bu sahədə qanunvericilik bazasını formalaşdırır. Səbinə Əliyeva müasir dövrdə milli insan hüquqları təsisatlarının fəaliyyətində vətəndaş cəmiyyəti ilə əməkdaşlığın xüsusi önəm daşıdığını, Ombudsman təsisatının da insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində bu əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini qeyd edib.
Daha sonra tədbirdə “Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyətinin Azərbaycan Milli bölməsi”nin sədri Səadət Bənənyarlı, Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli, D.Əliyeva adına Azərbaycan Qadınlarının Hüququnu  Müdafiə Cəmiyyətinin sədri Novella Cəfəroğlu, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov,  “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun rəhbəri Əliməmməd Nuriyev, Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumunun prezidenti Rauf Zeyni, müstəqil ekspert Cümşüd Nuriyev çıxış ediblər.
Onlayn görüşdə COVID-19 pandemiyasının insan hüquqlarınnı müdafiəsində yaratdığı problemlər, əlilliyi olan şəxslərin, ocümlədən Vətən müharibəsi qazilərinin qayğıları barədə danışılıb, ölkədə vətəndaş cəmiyyətinin mövcud problemləri, onların həlli və bu sahədə hüquqi mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində təkliflər səsləndirilib.
Tədbirdə Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilmiş yeniliklər, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin hüquqları və informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi sahəsində görülmüş tədbirlərə toxunulub.
Tədbir müzakirələrlə davam edib, Ombudsman Səbinə Əliyeva və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi perspektivləri barədə fikirlərini bildiriblər.

The Ombudsman Office held an online event to strengthen cooperation with civil society organizations
28-05-2021 1421 dəfə oxunub
The Office of the Ombudsman of Azerbaijan launched an online event on "The role of strengthening cooperation between the Ombudsman and civil society organizations in the protection of human rights dedicated to May 28 – the Republic Day." The event was attended by Ombudsman Sabina Aliyeva, staff of the institution and representatives of civil society organizations (CSOs).
While delivering a welcome speech, the Ombudsman spoke about the historical significance of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), emphasizing that this year our people celebrated this significant day with greater joy due to the liberation of our occupied territories. Ms. Aliyeva has also briefed the 23-month history of the ADR highlighting the respect for human rights during that period, including the right of women to vote.
The Ombudsman spoke about the reforms carried out in our country after regaining independence with the end of 70 years of Soviet rule after the collapse of the Azerbaijan Democratic Republic, also the creation of a legislative framework, the work done to ensure human rights.
The Ombudsman said that today the inalienability of human rights as one of the main principles of the state forms the legislative framework in this area. The Ombudsman stressed the importance of cooperation between CSOs and NHRIs at present time and added that the Ombudsman Institution attaches great importance to such cooperation in the field of human rights.
Later, Saadat Bananyarli, Chair of the Azerbaijan National Section of the International Society for Human Rights, Davud Rahimli, President of the Union of Disabled People Organizations, Novella Jafaroglu, Chair of the Association for the Protection of Women's Rights after Dilara Aliyeva, Sahib Mammadov, Chairman of the Citizens' Labor Rights Protection League, Alimammad Nuriyev, the Head of the “Constitution” Researchers Foundation, Rauf Zeyni, the President of the National NGO Forum and Jumshud Nuriyev, an independent expert spoke at the meeting.
The COVID-19-related problems emerged in the field of protection of human rights, the problems of people with disabilities, including veterans of the Patriotic War, the existing problems of civil society at the national level, their solutions and proposals to improve the legal environment were discussed at the online meeting.
The recent developments in the Ombudsman Institution, as well as measures realized to protect the rights of PWDs and issues of ensuring the right to information have been also discussed as well.
The meeting was continued with discussions and exchange of views on the prospects for strengthening cooperation in various fields.