26-05-2021 1725 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının dövlət uşaq siyasətinin başlıca prinsiplərini, həmçinin BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin və digər müvafiq beynəlxalq təşkilatların tövsiyələrininəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektoru yaradılıb.
Uşaq hüquqları ilə bağlı ayrıca struktur bölmənin yaradılmasında məqsəd müvafiq sahədə fəaliyyətin və idarəetmənin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.
Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektoru bu sahədə mövcud olan problemlərin sistemləşdirilməsinə, onların hüquqları ilə bağlı maarifləndirilməsinə, uşaqlarla bağlı məsələlərdə onların iştirakının və əlçatanlığının təmin edilməsinə, onların pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpa edilməsi ilə bağlı müraciətlərin operativ qaydada həllinə, uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ixtisaslaşmış dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti təsisatları, habelə müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verəcəkdir.

Child Rights Protection Unit was established at the Ombudsman Office
The Child Rights Protection Unit was established at the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, taking into account the main principles of state child policy of the Republic of Azerbaijan, as well as the recommendations of the UN Committee on the Rights of the Child and other relevant international organizations.
The main purpose of establishing a special unit on children’s rights to improve the activity and management in the relevant field.
The Unit will contribute to the classification of the existing problems in the concerned area, child rights awareness, ensuring the participation and accessibility of children in the issues related to them, properly addressing the appeals in relation to the child rights violations, and strengthening the cooperation with the state agencies, civil society organizations, as well as international organizations specialized in the protection of child rights.