Ombudsmanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə işğal müddətində və daha sonra basdırılmış minaların yaratmış olduğu ağır nəticələrlə bağlı hesabatı yayımlanıb
21-06-2021 1422 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva beynəlxalq təşkilatlara Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən işğal dövründə və daha sonra basdırılan minaların səbəb olduğu insan tələfatı ilə bağlı Ad hoc hesabat ünvanlayıb.
Hesabatda Ermənistanın Azərbaycana qarşı yürütdüyü etnik təmizləmə və işğal siyasətinin nəticələri ilə yanaşı, düşmən tərəfin silahlı qüvvələrinin və diversant qruplarının həm Ermənistan-Azərbaycan hərbi münaqişəsi zamanı, həm də münaqişədən sonrakı dövrdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə basdırdığı minaların partlaması nəticəsində baş verən çox sayda insan tələfatı barəsində məlumat verilib. Bundan əlavə, hesabatda Ermənistanın beynəlxalq hüquqla yanaşı, beynəlxalq humanitar hüquq norma və prinsiplərini pozması hüquqi cəhətdən əsaslandırılıb.
Hesabatın məqsədi Ermənistanın uzun müddət Azərbaycanın 20 faiz ərazilərini işğal altında saxladığı zaman mina və digər partlayıcı qurğular basdırması faktlarını, Ermənistan tərəfinin hələ də mina xəritələrinin hamısını verməkdən imtina edərək beynəlxalq humanitar hüquq norma və prinsiplərini pozduğunu dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Ombudsman hesabatda  Ermənistan dövlətinin beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarına, insan hüquqlarına etinasız yanaşaraq hələ də mina xəritələrinin hamısını verməkdən imtina etməsi, bununla 30 il müddətində doğma yurdlarından didərgin düşmüş, əhalinin həssas təbəqəsi olan məcburi köçkünlərin öz evlərinə və gündəlik həyatlarına geri dönməsinə maneə törətməsi ilə bağlı narahatlığını ifadə edir və beynəlxalq təşkilatları, milli insan hüquqları təsisatlarını günahsız insanların həlak olmasına, sağlamlıqlarının itirilməsinə və yeni münaqişə ocaqlarının yaranmasına səbəb olacaq bu cür əməllərə son qoymaq üçün səylərini birləşdirməyə çağırır.

The Ad-Hoc Report of the Ombudsman on grave consequences of landmines planted during and after the occupation in the liberated areas has been released
21-06-2021 1339 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva has released an Ad-Hoc Report addressed to international organizations on the loss of life caused by landmines planted by Armenia in the liberated territories of Azerbaijan during and after the period of occupation.
In addition, the report provides information on a large number of casualties caused by landmines planted by the enemy forces and sabotage groups in both during and post-conflict periods along with the consequences of the ethnic cleansing and occupation policy of Armenia against Azerbaijan. The Report also provides legal justifications for the violations of international law, as well as the norms and principles of international humanitarian law by Armenia.
The purpose of the Report is to inform the international community about the facts of planting landmines and other explosive devices by Armenia in 20 percent of the territory of Azerbaijan, which was held under the occupation for a long time and violations of the norms and principles and IHL by refusing to provide all minefield maps by Armenia.
In the Report, the Ombudsman expressed her concerns about Armenia’s still refusing to provide all landmine maps, ignoring international law and IHL and human rights, which prevents the return of IDPs, who have been displaced from their homes for 30 years, to their homes and daily lives. She also calls on international organizations and NHRIs to join efforts to put an end to such violent acts that may lead to the death of innocent people, loss of health, and the emergence of new hotbeds of conflict.