Ombudsmanın regional mərkəzləri “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində silsilə hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirib
19-06-2021 1437 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü əsasında ölkəmizdə elan olunmuş 18 may-18 iyun tarixlərini əhatə edən “İnsan Hüquqları Aylığı” başa çatdı. Aylıq çərçivəsində Ombudsmanın Gəncə, Cəlilabad, Şəki və Quba regional mərkəzləri tərəfindən silsilə hüquqi maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilib. Tədbirlər regional mərkəzlərin əhatə etdiyi rayonlarda fəaliyyət göstərən müxtəlif dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının nümayəndələrinin və gənclərin iştirakı ilə keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə”, “Məişət zorakılığı ilə mübarizənin hüquqi və etik aspektləri”, “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə”, “Əlillik baryer deyil”, “Hüquqlarımızı bilək və zərərli vərdişlərə yox deyək!” “İnformasiya əldə etmək hüququ”, “Narkomaniya bəşəri faciədir” mövzularında onlayn hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirib.
Qeyd olunan aylıq çərçivəsində Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən insan hüquqlarının təmininə həsr olunmuş müxtəlif mövzularda, o cümlədən məişət zorakılığına və erkən nikah hallarına qarşı effektiv mübarizə, gənclərin insan hüquqları və gender bərabərliyi haqqında məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması, onlar arasında anti-sosial davranışın qarşısının alınması mövzularında onlayn tədbirlər, habelə elmi-praktiki konfrans təşkil edilib. 18 iyun tarixində Cəlilabad rayon Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilmiş yekun tədbirdə Ombudsman Aparatı tərəfindən çap edilmiş nəşrlər də nümayiş etdirilib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən aylıq ərzində “İnsan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi Azərbaycan dövlətinin ali məqsədidir” mövzusunda videokonfranslar keçirilib, həmçinin Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ərəfəsində uşaq müəssisələrində tədbirlər təşkil edilib.
Aylıq çərçivəsində Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi isə "Nizami Gəncəvi yaradıcılığında humanizm ideyaları", “Məişətdə uşaqlara qarşı zorakılıq halları və onlara qarşı necə mübarizə aparılmalı” və digər mövzularda videokonfranslar keçirib, habelə Quba şəhər valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar üçün tam orta internat məktəbində tədbir təşkil edib.
Tədbirlərdə əsasən Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, bu sahədə mövcud olan çətinliklər barədə müzakirə aparılıb. Əhalinin müxtəlif qrupları arasında insan hüquqları ilə bağlı maarifləndirmənin genişləndirilməsi məqsədilə təşkil olunmuş tədbirlərdə bu sahədə qəbul edilmiş beynəlxalq sənədlər və milli qanunvericilik aktları,  həmçinin Ombudsmanın səlahiyyətləri və pozulmuş insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Bununla yanaşı, Cəlilabad, Quba, Şəki və Gəncədə informasiya əldə etmək hüququnun təmini ilə əlaqədar Ombudsmanın fəaliyyəti ilə bağlı təşkil edilmiş hüquqi maarifləndirici tədbirlərdə də həmin regional mərkəzlərin rəhbərləri iştirak ediblər.

The Regional Centers of Ombudsman held a series of legal awareness-raising events during Human Rights Month-Long campaign
19-06-2021 1438 dəfə oxunub
The Human Rights Month-long campaign running between 18 May- 18 June of each year on the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan has come to an end. Throughout the campaign, a range of legal awareness-raising events was organized by the Ganja, Jalilabad, Sheki, and Guba Regional Centers of the Ombudsman. Those events were held with the participation of various stakeholders, CSOs, and young people in the districts.
The events launched by Ganja Regional Center of the Ombudsman focused on prevention and combating domestic violence (DV), legal and ethical aspects of combating DV, combating gender-based violence, disability, harmful customs, right to information, and drug addiction.
Jalilabad Regional Center of the Ombudsman hosted online events on various topics of human rights, including the effective fight against DV and early marriages, awareness of youth about human rights and gender equality, and preventing anti-social behavior, as well as a scientific-practical conference. The publications of the Ombudsman Institution were also exhibited at the Final event held on June 18 at the Heydar Aliyev Center in Jalilabad district.
The Ombudsman’s Sheki Regional Center held videoconferences entitled "Ensuring human rights and freedoms is the ultimate goal of our State," as well as organized events in child-care institutions on the eve of the International Day for Protection of Children.
Guba Regional Center of the Ombudsman launched video conferences entitled "Ideas of humanism in the works of a poet Nizami Ganjavi", "Violence against children within the family and how to combat its” and others. The regional center has also organized an event at a boarding school for children deprived of parental care.
The aforementioned events were mainly focused on ensuring human rights and freedoms in Azerbaijan and the existing difficulties in this area were discussed. During the events launched to increase awareness about human rights among the vulnerable groups of the population, the participants were informed about the relevant international documents and national legislation, as well as the competencies and activities of the Ombudsman to restore the violated human rights and freedoms.
Furthermore, the heads of the Regional Centers took part in legal awareness-raising events organized in Jalilabad, Guba, Sheki, and Ganja cities in connection with the activities of the Ombudsman to ensure the right to information.