Azərbaycan ombudsmanı Səbinə Əliyeva Ermənistan ombudsmanının regionda sülhə zərbə vuran fəaliyyəti haqqında Mişel Başele və Dunya Miyatoviçə məktub ünvanlayıb
06-05-2021 1557 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan ombudsmanının regionda sülh quruculuğuna zərbə olan fəaliyyəti haqqında BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Mişel Başele və Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Dunya Miyatoviçə məktub ünvanlayıb:
“Ermənistan və Azərbaycan arasında mövcud olmuş münaqişənin başa çatmasına baxmayaraq, Ermənistan hərbi-siyasi hakimiyyətinin təsiri və təzyiqi ilə azərbaycanlılara qarşı aqressiya və dözümsüzlüyü təbliğ edən bəyanat və ifadələrin kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə davamlı olaraq təbliğ olunur. Regionda insan hüquq və azadlıqlarını ciddi təhdid edən bu vəziyyət ölkə Ombudsmanı olaraq məni dərindən narahat edir.
Sizin də bildiyiniz kimi, BMT tərəfindən qəbul edilmiş universal prinsiplər olan “Paris Prinsipləri” milli insan hüquqları institutlarinı müstəqil və qərəzsiz fəaliyyət göstərməyə çağırır. Ölkədə fəaliyyət göstərən milli insan hüquqları institutu olaraq təsisatımız Paris Prinsiplərinin tələblərinə uyğun olaraq, müstəqil şəkildə və hər hansı bir ayrı-seçkiliyə yol vermədən insan hüquq və azadlıqlarını müdafiə etməkdədir.
Biz münaqişə dövründə bir çox faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirmiş, Ermənistan ordusu tərəfindən hərbi hücumlara məruz qalan mülki yaşayış yerlərində araşdırmalar aparmış, beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının tələblərinin pozulması faktlarına dair xüsusi hesabatlar hazırlayaraq aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına ünvanlamışıq.
Eyni zamanda BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında hər hansı bir ayrı-seçkiliyə yol vermədən erməni hərbi əsirlərlə rəftar və onların saxlanma şəraiti monitorinq olunmuşdur.
Başçəkmə zamanı hərbi əsirlər Ombudsman tərəfindən fərdi qaydada qəbul olunmuş, onlara hüquqları və müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları təqdim edilməklə hüquqları izah olunmuş, Mili Preventiv Qrupun həkim üzvünün iştirakı ilə müayinə olunmuşlar.
Biz çox istərdik ki, Ermənistan ombudsmanı da iki millət arasında nifrət hissini artıran bəyanatlar vermək yerinə Ermənistan hərbi-siyasi hakimiyyətinin azərbaycanlılara qarşı aqressiya və dözümsüzlüyü təbliğ edən çıxış və bəyanatlarını araşdırsın, sülhün bərqərar olmasına öz töhfəsini vermiş olsun.
Lakin təəssüf hissi ilə qeyd etməliyəm ki, istər münaqişə dövründə, istərsə də münaqişədən sonra Ermənistan ombudsmanın bu istiqamətdə heç bir fəaliyyətinə rast gəlməmişik, əksinə siyasi məqsədlərə xidmət edən fəaliyyətin şahidi olmuşuq.
Müasir dövrdə post-müharibə dövründə gələcəkdə iki xalq arasında yaranacaq əməkdaşlıq və regionda sabit sülh şəraiti barəsində müzakirələr aparılması gözlənildiyi halda Ermənistan parlamentinin üzvləri və müxtəlif qurum rəhbərləri Azərbaycana və onun vətəndaşlarına qarşı etnik cəhətdən dözümsüzlüyü ifadə edən müxtəlif bəyənatlar səsləndirirlər.
Müharibə dövründə Azərbaycanın Mingəçevir elektrik stansiyasının vurulması ilə bağlı çağırışlar edən deputat Naira Zohrabyan, o cümlədən Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Tural Gəncəliyevi “Twitter” sosial şəbəkəsində təhdid edən Lilit Gyozalyan həmin nifrət siyasətinin davamçılarındandır.
Belə ki, daim azərbaycanlılara qarşı irqi çıxışlar edən Robert Köçəryan 16 yanvar 2003-cü il tarixində Avropa Şurası Parlament Assambleyasının qış sessiyasında çıxışı zamanı azərbaycanlıların və ermənilərin “etnik və genetik baxımdan uyğunsuz olmaları” kimi irqçi fikirlər söyləmiş və Qarabağdakı erməni əhalisinin Azərbaycan dövləti daxilində yaşamasının mümkün olmadığını açıqlamışdı. Bu hadisədən sonra – yanvarın 30-da Strasburqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvü Rafael Hüseynovun sualına cavab verən R.Köçəryan demişdi: “Bəli, mən əslən Dağlıq Qarabağdanam. Bəli, mən döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyim və bu gün nail olduğumuz nəticələr üçün fəxr edirəm”.
Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə şəxsən iştirak etmiş və erməni gənclərlə görüşlərində daim fəxr hissi ilə bu hadisələrdən danışan Ermənistanın sabiq prezidenti Serj Sarkisyan “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar elə fikirləşirdilər ki, onlarla zarafat edirik. Onlar fikirləşirdilər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməz. Biz bu stereotipi qıra bildik” və “Biz öz missiyamızı yerinə yetirdik Qarabağı düşmənlərdən azad etdik. İndi isə növbə sizindir.” kimi münaqişəni alovlandıran nitqlərdən istifadə edərək gələcək nəsillərə öz nifrət siyasətini təlqin edib.
İnformasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə qatı şəkildə anti-Azərbaycan siyasətinin aparılması, azərbaycanlılara qarşı nifət nitqi, Ermənistan cəmiyyətində azərbaycanafobiyanın yaradılması düşmənçiliyin yenidən təşəkkül tapmasına, yeni cinayətlərin törədilməsinə zəmin yaradan amillərdəndir.
Təəssüf hissi ilə qeyd edilməlidir ki, bu kimi siyasət ancaq iki ölkədə deyil, həm də bütün regionda insan hüquqlarına, sülhün və təhlükəsizliyin təmininə təhlükə yaradır.
Beynəlxalq müstəvidə tanınan tarixi torpaqlarını işğaldan azad etdikdən sonra Azərbaycan münaqişə səhifəsini birdəfəlik qapatmağa və Ermənistanı bölgədə sülhü və təhlükəsizliyi bərqərar etmək üçün regional əməkdaşlığa qoşulmağa çağırır.
Təəssüf ki, Ermənistanın hərbi-siyasi hakimiyyəti bu əməkdaşlıq çağırışlarına reaksiya verməyərək beynəlxalq miqyasda Azərbaycana qarşı nifrət hissini gücləndirən təbliğat aparmaqda israrlıdır.
Mən İnsan Hüquqları üzrə Komissar olaraq, sizə müraciət edərək xahiş edirəm ki, Ermənistan Ombudsmanına, fəal vətəndaş cəmiyyəti institutlarına milli ədavəti qızışdıran,   iki millət arasında nifrət hissini artıran bəyanatlara artıq son qoymaq, əksinə insan hüquqlarının etibarlı şəkildə müdafiəsinə xidmət edən, sülh şəraitində birgə yaşayışın yenidən bərpa edilməsinə yönələn fəaliyyət göstərmələri üçün çağırış edəsiniz. Sözsüz ki, bu ancaq Azərbaycan və Ermənistanda deyil, bütün regionda sülh və sabitiliyin bərqərar olması, heç bir ayrı-seçkiliyə yol vermədən, bütün insanların hüquqlarının etibarlı müdafiəsi üçün vacib şərtdir.”

The Azerbaijani Ombudsman Sabina Aliyeva sent letters to Michelle Bachelet and Dunja Mijatovic on the activities of the Armenian Ombudsman that undermines peace in the region
06-05-2021 1525 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has sent letters containing the following to the UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet and the Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic on the Armenian Ombudsman's activities which are a blow to peacebuilding in the region:
Despite the end of the conflict between Armenia and Azerbaijan, statements and expressions promoting aggression and intolerance against Azerbaijanis under the influence and pressure of the Armenian military-political authorities are being constantly promoted in the mass media and social networks. As the Azerbaijani Ombudsman, I am deeply concerned about this situation, which poses a serious threat to human rights and freedoms in the region.
As you know, the Paris Principles, universal principles adopted by the United Nations, call on national human rights institutions to act independently and impartially. As the National Human Rights Institute operating in the country, our institution protects human rights and freedoms independently and without any discrimination in accordance with the requirements of the Paris Principles.
We have carried out several fact-finding missions during the conflict, also have conducted monitoring in civilian settlements attacked by the Armenian army, prepared special reports on violations of international law and international humanitarian law, and sent them to the relevant international human rights organizations.
At the same time, in accordance with the requirements of the Optional Protocol to the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the Constitutional Law on the Ombudsman, the treatment and conditions of detention of the Armenian prisoners of war were monitored without any discrimination. During the visit, prisoners of war were received in an individual manner by the Ombudsman, were explained their rights and provided with legislation in their own languages, and examined in the presence of a physician-member of the National Preventive Group.
We would very much like the Armenian Ombudsman to investigate the speeches and statements of the Armenian military-political government that promote aggression and intolerance against the Azerbaijanis and to contribute to peace instead of making statements that increase hatred between the two nations.
However, I regret to note that both during and after the conflict, we did not see any activity of the Armenian Ombudsman in this direction, instead, we witnessed the activities serving political purposes.
In the post-war period, when discussions are expected on future cooperation between the two nations and stable peace in the region, members of the Armenian Parliament and heads of different institutions have made various statements expressing ethnic intolerance against Azerbaijan and its citizens.
The Member of Parliament of Armenia Naira Zohrabyan, who called for hitting the Mingachevir Power Plant in Azerbaijan during the war, as well as Lilit Gyozalyan, who threatened the Milli Mejlis Deputy Tural Ganjaliyev on the social network - Twitter, are followers of that hate policy.
Thus, Robert Kocharyan, who always makes racist speeches against Azerbaijanis, said in his speech at the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on January 16, 2003, that Azerbaijanis and Armenians were "ethnically and genetically incompatible" and also stated that it was impossible for the Armenian population in Karabakh to live within the Azerbaijani state. After this incident, on January 30, R. Kocharyan, answering the question of Rafael Huseynov, a member of the Azerbaijani delegation in Strasbourg, said: "Yes, I am originally from Nagorno-Karabakh. Yes, I am proud of the results we have achieved during the fightings and the results we have got today. "
Former President of Armenia Serzh Sargsyan, who personally took part in the First Karabakh War and always spoke about these events with pride in his interviews and during his meetings with Armenian youth such as "Before Khojaly, Azerbaijanis thought we were joking with them. They thought that Armenians could not attack the civilian population. We were able to break this [stereotype]" and "We have fulfilled our mission and liberated Karabakh from the enemy. Now it's your turn", used his inflammatory speeches to instill his hatred in future generations.
Strict anti-Azerbaijani policy using the opportunities of information technology, hate speech against Azerbaijanis, the creation of Azerbaijani phobia in Armenian society are among the factors that create the grounds for the re-establishment of hostility and the commitment of new crimes.
Unfortunately, such a policy poses a threat to human rights, peace, and security not only in the two countries but also in the entire region.
After liberating its internationally recognized historical lands from the occupation, Azerbaijan calls for a once and for all closure of the conflict and for Armenia to join regional cooperation to establish peace and security in the region.
We note with regret that the military-political authorities of Armenia do not respond to these calls for cooperation and insist on conducting propaganda that intensifies hatred against Azerbaijan at the international level. As the Commissioner for Human Rights,
I appeal to you to call on the Armenian Ombudsman and active civil society institutions to put an end to the statements that incite national hatred and increase hatred between two nations, but on the contrary, to call on them to work for the reliable protection of human rights and for the restoration of peaceful coexistence. Of course, this is an important term for maintaining peace and stability not only in Azerbaijan and Armenia, but in the whole region, and for the reliable protection of the rights of all people without any discrimination.