Ombudsman beynəlxalq təşkilatlara azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqinə dair hesabat ünvanlayıb
04-05-2021 1601 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqinə dair hesabathazırlayaraq beynəlxalq təşkilatlara ünvanlayıb.
Bu hesabatın məqsədiErmənistanda və onun hüdudlarından kənarda azərbaycanlılara qarşı uzun illər aparılan, etnik zəmində nifrəti təbliğ edən siyasətin yol açdığı insan hüquqları pozuntularını dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, bu nifrət əsaslı siyasətin qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin görülməsi ilə bağlı çağırış etməkdir.
Hesabatın hazırlanmasında Ombudsmanın əldə etdiyi faktoloji materiallardan, sosial media şəbəkələrində və mətbuatda yayımlanan etibarlı mənbələrdən alınmış məlumatlardan istifadə olunub.
Ombudsman öz hesabatında  beynəlxalq hüququ heçə sayaraq məsuliyyətdən boyun qaçıran Ermənistan dövləti və onun qurumlarının məsuliyyətsizliyi, insan hüquq və azadlıqlarına qarşı hörmətsizliyi, hüququn aliliyi prinsipinə etinasızlığı ilə bağlı narahatlığını ifadə edir və beynəlxalq təşkilatları, milli insan hüquqları təsisatlarını yeni münaqişə ocaqlarının yaranmasına səbəb olacaq bu cür əməllərə son qoymaq üçün səyləri birləşdirməyə çağırır.

Ombudsman sent Report on Hate Crimes and Hate Speech against Azerbaijanis to international organizations
04-05-2021 1602 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has prepared a Report on Hate Crimes and Hate Speech against Azerbaijanis and addressed it to international organizations.
The report aims to bring to the attention of the world community the human rights violations caused by the long-standing policy of ethnic hatred against Azerbaijanis in Armenia and beyond, and to call for drastic measures to prevent this hatred-based policy.
Factual materials obtained by the Ombudsman, information received from reliable sources spread through social media and press has been used in the report.
In her report, the Ombudsman expresses her concern about the irresponsibility of, non-respect for human rights and freedoms, and disregard for the rule of law principle by Armenian State and its institutions that ignore the international legal obligations and evade responsibility and calls on the relevant international human rights organizations and national human rights institutions to join their efforts to end similar actions leading to the creation of new hotbeds of disputes.