Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan tərəfinin Azərbaycan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində təxribata əl atmasına etiraz olaraq Bəyanatı
27-05-2021 1427 dəfə oxunub
Rəsmi məlumatlara əsasən, 2021-ci il mayın 27-də saat 03:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin iki qrupdan ibarət kəşfiyyat-diversiya dəstəsi Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonunun Yuxarı Ayrım kəndi istiqamətində Azərbaycan ərazilərinin dərinliyinə daxil olaraq, ərazidə kəşfiyyat-diversiya əməliyyatları və yolların minalanmasına yönəlmiş terror-təxribat fəaliyyəti həyata keçirməyə cəhd göstəriblər.
Təcavüzkar və sülhə təhdid olan siyasətindən hələ də əl çəkmək istəməyən Ermənistanın həmin kəşfiyyat-diversiya dəstəsinin üzvləri Azərbaycan Ordusunun sərhəddə yerləşən mövqelərinə aparan təminat yolunda minalama fəaliyyəti həyata keçirərkən müvafiq əməliyyat tədbirləri nəticəsində aşkar edilib, onların bir hissəsi qaçıb, 6 nəfər isə (bir qrupdan 2, digər qrupdan 4 nəfər olmaqla) Azərbaycan Ordusu tərəfindən tərksilah edilərək saxlanılıb.
Daha sonra səhər saatlarında sərhəd yaxınlığında Ermənistan silahlı qüvvələrinin tanklar da daxil olmaqla bir neçə döyüş texnikasının cəmləşməsi müşahidə edilmişdir. Lakin Azərbaycan Ordusu tərəfindən görülən müvafiq tədbirlər nəticəsində onların hərəkətinin qarşısı alınmışdır.
Ermənistan tərəfindən artıq bir müddətdir ki, iki ölkənin sərhədyanı ərazilərində qəsdən gərginliyin artırılması siyasəti həyata keçirilir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat qrupunun Azərbaycan ərazisinə keçərək minalama və digər diversiya cəhdləri beynəlxalq hüquqa əsasən terror-təxribat əməli kimi qiymətləndirilir.
Ermənistanın vaxtilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində basdırdığı minaların xəritələrinin verilməsindən imtina etməsi ilə bağlı tərəfimdən dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlara narahatlığımızı bildirməyimizə baxmayaraq, Ermənistanın diversant qrupu tərəfindən Azərbaycan ərazisində həyata keçirilən diversiya və keçid yollarını növbəti minalama cəhdləri beynəlxalq hüquq və humanitar hüququn norma və prinsiplərinin yenidən kobud şəkildə pozulmasıdır. Bu fakt Azərbaycan hərbçilərinin və mülki şəxslərin həyatı üçün ciddi təhlükə yaratmaqla bir daha Ermənistanın insan hüquqlarına qarşı açıq hörmətsizliyini nümayiş etdirir.
Qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Kəlbəcər rayonu və digər ərazilərində Ermənistan ordusu tərəfindən işğal dövründə basdırılmış minalar hələ də insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə olaraq qalmaqdadır. Belə ki, həmin ərazilərdə pərakəndə şəkildə yüz minlərlə mina basdırılıb və cavabdeh ölkə olan Ermənistanın minalanmış ərazilərin xəritələrini verməkdən imtina etməsi regionda vəziyyəti gərginləşdirir, sülhün və birgəyaşayışın təmin olunması prosesinə ciddi zərbə vurur, hərbçilərin və mülki şəxslərin həlak olması və yaralanması ilə nəticələnir.
Buna görə də Ermənistanın hazırkı siyasi və hərbi rəhbərliyinin beynəlxalq hüquq qarşısındakı öhdəliklərini dərk etməsi və insan hüquqlarına hörmətlə yanaşması üçün beynəlxalq səviyyədə təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi olduqca vacibdir.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistanın bu və ya digər hüquq pozuntuları ilə bağlı tərəfimizdən dəfələrlə beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları qarşısında məsələ qaldırılmasına baxmayaraq, çoxsaylı müharibə, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətləri və terror əməlləri törətməklə beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, xüsusilə də 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının tələblərini kobud şəkildə pozan təcavüzkar Ermənistan dövlətinə qarşı beynəlxalq səviyyədə hər hansı bir formada təsirli tədbirlərin görülməsi hallarına rast gəlmirik.
Bütün bunları nəzərə alaraq, beynəlxalq təşkilatları, dünya ictimaiyyətini Ermənistanın növbəti hərbi təxribatlara yol verməməsi, sülhü təhdid edən cəhdlərindən çəkinməsi, minalanmış ərazilərin xəritəsini mümkün olan qısa müddət ərzində verməsi, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatın bütün şərtlərinə dönmədən əməl etməsi üçün təsirli tədbirlərin görülməsini təmin etməyə çağırırıq.

Statement by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to protest the provocative attempt of Armenia in the direction of Kalbajar district of the Azerbaijan state border
27-05-2021 1428 dəfə oxunub
According to the official information, on May 27, 2021, at around 03:00 a.m., a two-group sabotage and reconnaissance detachment of the armed forces of Armenia infiltrated into the territory of Azerbaijan in the direction of Yukhari Ayrim village of the Kalbajar district of the Armenia-Azerbaijan state border to commit terror and provocative acts aimed at planting landmines in the roads.
As a result of immediate operational measures, the members of the sabotage and reconnaissance detachment of Armenia, which still does not want to give up its aggressive and peace-threatening policy, were detected during the mine operation on the road leading to the border positions of the Army of Azerbaijan, while some of them escaped. However, 6 people (2 people from one group and 4 people from another) were detained and disarmed by the Army of Azerbaijan.
Later in the morning hours, near the Azerbaijani borders, it was observed the concentration of several military vehicles, including tanks, belonging to the armed forces of Armenia. However, their movement was prevented as a result of appropriate measures taken by the Army of Azerbaijan.
Armenia, already for some period, has been implementing a deliberate policy of rising tensions in the border areas of the two countries. The entry of the Armenian armed forces' reconnaissance group members into the territory of Azerbaijan and attempts to mine those territories and other subversive acts are considered as acts of terrorism and sabotage under international law.
Despite the fact that I have repeatedly reported to international organizations the fact of refusal of Armenia to give the maps of mines planted in the formerly occupied territories of Azerbaijan for years, such subversive and subsequent mine attempts at crossings in the territory of Azerbaijan by the sabotage group of Armenia are other  such severe violations of the norms and principles of international law and international humanitarian law (IHL). This fact once more demonstrates the apparent disrespect of Armenia for human rights, posing a serious threat to the lives of the servicemen and civilians in Azerbaijan.
We would like to note that landmines placed by the Army of Armenia in the liberated Kalbajar district and other areas of Azerbaijan during the occupation still pose a serious threat to human life and health. Hundreds of thousands of landmines planted in those areas and as the responsible state, Armenia’s refusal to provide maps of the mined areas aggravates the situation in the region and seriously undermines the process of restoration of peace and coexistence.Therefore, it is very crucial to take urgent measures at the international level to make the current political and military leadership of Armenia understand its obligations stemming from international law and respect human rights.
Unfortunately, despite the fact that we have repeatedly raised the issue of Armenia's this and other violations before  international human rights organizations, we do not see any effective measures taken at the international level against the State of Armenia that has committed numerous crimes of war, crimes against peace and humanity and terror acts in gross violation of the norms of IHL, in particular the 1949 Geneva Conventions.
In the light of the foregoing, we call on international organizations and the world community to take measures to refrain Armenia from further military provocations, from attempts to threaten peace, and to provide maps of minefields as soon as possible, and abide unconditionally by all terms of the trilateral statement concluded between the Azerbaijani, Armenian and Russian leaders.