Şəki və Gəncə şəhərlərində “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini insan hüquqları kontekstində” adlı maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
17-06-2021 1510 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatı tərəfindən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Şəki və Gəncə şəhərlərində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzlərində informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi üzrə hüquqi maarifləndirici tədbirlər təşkil edilib.
Maarifləndirici tədbirlərdə Şəki və Gəncənin yerli icra hakimiyyətlərinin, polis şöbələrinin, təhsil şöbələrinin və informasiya sahibi olan digər dövlət orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Şəki Regional Mərkəzinin rəhbəri P.Məmmədov, Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri S.Abbasov, Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri L.Zeynalova və Aparatın digər əməkdaşları tədbirlərdə çıxış ediblər.
Tədbirlərdə iştirakçılar Ombudsmanın informasiya sahibi olan dövlət orqanları, yerli özünüidarə orqanları və vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi ilə bağlı fəaliyyəti barədə məlumatlandırılıb.
Aparatın əməkdaşları çıxışları zamanı həmçinin informasiya əldə etmək hüququnun yaranma tarixi, bu sahədə mövcud olan beynəlxalq sazişlər, informasiya sahiblərinin və sorğuçuların hüquqları, qanunvericilikdə təsbit olunmuş digər maddələr haqqında da ətraflı məlumat veriblər.

Awareness-raising events entitled Ensuring the right to information in the context of human rights were held in Sheki and Ganja
17-06-2021 1419 dəfə oxunub
During the Human Rights Month-long campaign, the Ombudsman Institution of Azerbaijan organized legal awareness-raising events on the protection of the right to information in the Heydar Aliyev Centers in Sheki and Ganja cities.
The events had brought together the representatives of local executive authorities, police bodies, educational and information holding state agencies of Sheki and Ganja.
Perviz Mammadov, the Head of Sheki Regional Center, and Sabuhi Abbasov, the Head of Ganja Regional Center of Ombudsman, and Lamiya Zeynalova, the Head of the Unit on the Protection of the Right to Information at the Ombudsman Office and other staff members delivered speeches at the events.
Participants were informed about the activities of the Ombudsman to monitor the implementation of the duties of information holding state bodies, local self-government bodies, and officials, arising from the Law of Azerbaijan "On Access to Information".
The speakers provided detailed information on the historical establishment of the right to information, existing relevant international treaties, the rights of information owners and applicants, and other norms as provided by the relevant legislation.