Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların xəritələrinin verilməsi barədə Bəyanatı
14-06-2021 1312 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində insanların həyatı, sağlamlığı və təhlükəsizliyinə təhdid olan minalı ərazilərlə bağlı narahatlığımı bir daha ifadə edirəm.
Ermənistan və Azərbaycan arasında 44 gün davam etmiş müharibə 10 noyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan, Azərbaycan və Rusiya arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanata əsasən başa çatmış və Azərbaycanın 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əraziləri azad edilmişdir.
Azad olunmuş ərazilərdə şəhərlər, qəsəbələr, kəndlər, demək olar ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən tamamilə dağıdılmış, həmin ərazilərdə yüz minlərlə mina basdırılmışdır. Minalar isə onilliklər boyu aktiv qala və ciddi risk daşıya bilər. Onların mövcudluğu insanların yaşamaq hüququna təhdid olmaqla yanaşı, məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə geri qayıtmasına maneə törədir, ümumilikdə bərpa və inkişaf prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidir.
Müharibənin başa çatmasından sonra hərbi qulluqçular və mülki şəxslərin minaya düşərək həlak olduğu və ya yaralandığı onlarla hal baş vermişdir. Belə ki, münaqişə bitdikdən sonra müxtəlif növ minalar və digər partlayıcı qurğuların mövcudluğu səbəbindən 140-dan çox insan minaya düşmüş, 27 şəxs mina partlaması nəticəsində həlak olmuşdur.
Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində basdırdığı minaların xəritələrinin verilməsindən imtina etməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq tərəfimdən dəfələrlə beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları qarşısında məsələ qaldırılmış, bununla bağlı beynəlxalq təşkilatlara öz narahatlığımı bildirmişəm.
Ermənistan isə hər dəfə onlarda bu xəritələrin olmaması və digər bəhanələrlə mina xəritələrini verməkdən imtina etmiş, beynəlxalq hüquq və humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq onlarla günahsız insanların həlak olmasına və ya sağlamlıqlarını itirməsinə səbəb olmuşdur.
Məlum olduğu kimi, 2021-ci il iyunun 12-də Ermənistanın Ağdam rayonu üzrə 97 min tank və piyada əleyhinə minanı özündə əks etdirən xəritələri Azərbaycan tərəfinə təqdim etməsi müqabilində Azərbaycanda saxlanılan 15 nəfər erməni hərbi qulluqçunun Ermənistana təhvil verilməsi ilə bağlı humanitar aksiya həyata keçirilmişdir.
Azərbaycanın işğaıldan azad edilmiş yalnız bir rayonunda 100 minə yaxın müxtəlif növ minanın basdırılması faktı, Ermənistanın baş naziri vəzifəsini icra edən Nikol Paşinyanın Yeğvard şəhərində seçkiqabağı təbliğat kampaniyası çərçivəsində öz seçiciləri ilə görüşdə Azərbaycana təqdim olunmuş mina xəritəsinin əllərində olan xəritələrin kiçik bir hissəsi olduğunu rəsmi olaraq bəyan etməsi bizim davamlı olaraq beynəlxalq təşkilatlara ifadə etdiyimiz narahatlığın nə dərəcədə əsaslı olduğunu bir daha göstərmiş oldu.
Ermənistan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə piyada əleyhinə minalar basdırmaqla və minalanmış ərazilərin xəritələrini verməkdən boyun qaçırmaqla beynəlxalq humanitar hüququn fərq qoymadan hücum etmənin qadağan olunması prinsipini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının I saylı Əlavə Protokolunun tələblərini pozur və bunu rəsmi şəkildə bəyan etməklə beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Günahsız insanların həyat və sağlamlığını qorumaq və insan hüquqlarının pozulmasına son qoymaq naminə qətiyyətlə işğaldan azad edilmiş digər rayonların da mina xəritələrinin verilməsini tələb edir, bütün müvafiq beynəlxalq təşkilatları mandatları çərçivəsində təcili tədbirlər görməyə çağırıram.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on handing over the maps of mines planted by Armenia in the liberated areas of Azerbaijan
14-06-2021 1231 dəfə oxunub
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I, once again express my concern about the minefields in the liberated areas of Azerbaijan, which constitute a threat to the lives, health, and safety of people.
The 44 day-war between Armenia and Azerbaijan had ended according to the tripartite Statement among Armenia, Azerbaijan and Russia signed on November 10, 2020, and the territories of Azerbaijan subjected to the military occupation of Armenia for nearly 30 years were liberated.
The cities, dwellings, and villages in the liberated areas were almost destructed by the armed forces of Armenia, also hundreds of thousands of landmines were planted in those areas. Landmines can remain active and pose a serious risk for decades. In general, the presence of landmines not only threatens the right to life, but also prevents the return of IDPs to those areas, and significantly slows down the recovery and development process.
After the cessation of active hostilities, dozens of servicemen and civilians were killed or wounded by landmines. Incidentally, since the end of the conflict, more than 140 people have been affected by landmines and other explosive devices, and 27 people have been killed as a result of mine explosions.
As the Ombudsman, I have repeatedly raised concerns about the refusal of Armenia to provide maps of landmines planted in the occupied territories of Azerbaijan before international human rights organizations.
Armenia, on the other hand, many times refused to share minefield maps under the pretext of not having such maps and caused dozens of innocent people to die or lose their health in gross violation of the norms and principles of international law and humanitarian law.
As is well known, on June 12, 2021, humanitarian action was carried out to hand over 15 Armenian servicemen detained in Azerbaijan to Armenia in exchange for Armenia’s providing Azerbaijan with the maps of 97,000 anti-tank and anti-personnel mines in the Aghdam district.
The fact of planting about 100,000 different types of mines in only one liberated district of Azerbaijan, as well as the official statement made by the acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the meeting with his voters in the frame of the election campaign in the city Yeghvard, about that the mine map presented to Azerbaijan is a small part of those maps, have once again demonstrated how well-founded our ongoing concern to international organizations is.
By planting mines in the liberated territories and refusing to provide maps of the mined areas, Armenia violates the principle of prohibition of indiscriminate attacks under international humanitarian law, the requirements of Additional Protocol I to the 1949 Geneva Conventions, and demonstrates obvious disrespect to the international community by officially declaring this.
For the sake of the protection of the lives and health of innocent people and ending human rights violations, I strongly urge for rendering minefield maps of other liberated areas and call on all relevant international organizations to take urgent action within their mandates.