Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasında səfərdədir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Aparatın bir qrup əməkdaşı Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçun dəvəti əsasında həmin ölkədə rəsmi səfərdədir. Səfərin məqsədi iki qurum arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və təcrübə mübadiləsi aparılmasından ibarətdir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva səfərin ilk günü Anıtqəbirdə Türkiyə Respublikasının qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün məzarını ziyarət edib, onun xatirəsinə öz ehtiramını bildirib.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyə Ombudsman institutunda olub, təsisatın fəaliyyəti, şikayətlərin icraatı prosesi, əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlərlə yaxından tanış olub.
Daha sonra Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyeva və Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç birgə mətbuat konfransı keçiriblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva Azərbaycan və Türkiyə xalqları arasında dərin tarixi köklərə malik əlaqələrin daim inkişafda olduğunu bildirib. Ombudsman, həmçinin beynəlxalq səviyyədə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsində qardaş Türkiyənin göstərdiyi səylərdən danışıb, Azərbaycan xalqının Türkiyənin Vətən müharibəsi dövründə ölkəmizə siyasi və mənəvi dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib. Ombudsman Səbinə Əliyeva dəvəti əsasında ölkəmizdə səfərdə olmuş Şərəf Malkoçla birgə Gəncə şəhərində müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən terrora məruz qalmış yaşayış məntəqələrində həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiya və həmin səfərin yekununda Türkiyə Ombudsman İnstitutunun hazırladığı hesabatın əhəmiyyətini qeyd edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışında iki ölkənin ombudsman təsisatlarının qarşılıqlı əməkdaşlığı, İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasına üzv ölkələr qismində hər iki qurumun əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş təlim-seminarlar barədə məlumat verib. Bununla yanaşı, Səbinə Əliyeva Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Şəbəkəsinin yaradılması təklifi ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç çıxışında Azərbaycana torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə nəticələnmiş 44 günlük müharibə dövründə səfəri zamanı Ermənistan tərəfindən raket hücumları ilə mülki şəxslərin hədəfə alınmasının, insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına dair faktların şahidi olduqlarını bildirib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Ombudsmanının Türkiyənin bir sıra rəsmi şəxsləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

06-04-2021 1373 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and staff members of the Ombudsman Office are on an official visit to Turkey at the invitation of the Chief Ombudsman of Turkey Mr. Şeref Malkoç. The purpose of the visit is to strengthen bilateral cooperation and exchange of experiences.
On the first day of the visit, Ombudsman Sabina Aliyeva visited the memorial tomb of the founder of the Republic of Turkey Mustafa Kemal Ataturk, and paid tribute to his memory.
Within the frames of the visit, the Ombudsman of Azerbaijan visited the Turkish Ombudsman Institution and familiarized with the activities of the institution, the process of handling complaints, as well as with the work in the field of protection of the rights of various population groups.
Later, the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, and Chief Ombudsman of Turkey Mr. Şeref Malkoç held a joint press conference.
During the press conference, the Ombudsman of Azerbaijan said that bilateral relations between two peoples, which have deep historical roots, are constantly developing. She also spoke about the efforts of Turkey to support the territorial integrity of Azerbaijan at the international level, underlining that the Azerbaijani people highly appreciate the political and moral support of Turkey during the 44day Patriotic War. The Ombudsman Sabina Aliyeva noted the importance of the on-site investigation carried out together with the Turkish Chief Ombudsman in Ganja city of Azerbaijan, which was severely affected by the terror acts of Armenia, and the report prepared by this Institution.
In her speech, Ms. Sabina Aliyeva informed the participants of the press conference about the interaction of both institutions, joint training seminars held to increase the professional experience and knowledge of the staff of both institutions as members of the OIC Ombudsmen Association. Further, Ms. Sabina Aliyeva shared her opinion in relation to the establishment of a network of ombudsmen of Turkic-speaking countries.
In his turn, the Chief Ombudsman of Turkey Mr. eref  Malkoç said that during his visit to Azerbaijan, they witnessed the targeting of peaceful civilians with rocket attacks by Armenia during the 44-day war, which resulted in the liberation of the occupied Azerbaijani territories, and that this evidences the gross violations of human rights.