Ombudsman Almaniyanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniqi qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Almaniyanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri cənab Volfqanq Maniqi qəbul edib.
Qonağı salamlayan Müvəkkil Ombudsman institutunun çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib, rəhbərlik etdiyi qurumun ölkə Konstitusiyasına, milli qanunvericiliyə və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalara uyğun olaraq insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi, təbliği və bərpası istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Ombudsman pandemiya dövründə əhalinin həssas qrupları xüsusi ilə də əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmini və sosial müdafiəsi ilə bağlı müxtəlif dövlət qurumlarına müraciət ünvanladığını qeyd edib. S.Əliyeva fəaliyyət dövründə vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinə xüsusi önəm verdiyini bildirib.
Müvəkkil 2020-ci ilin sentyabrından noyabrına qədər davam edən 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki obyektlərini hədəf alan raket hücumları nəticəsində dağıdılan ərazilərdə faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirdiyini və əldə olunan dəlil və sübutlar əsasında xüsusi hesabatların hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərildiyini  bildirib. Müharibə dövründə insan hüquqları pozuntuları ilə bağlı bu günədək 7 xüsusi hesabat hazırlandığını qeyd edən S.Əliyeva müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən əsir götürülən hərbçilərimizin və 2014-ci ildən Ermənistanın girovluqda saxladığı soydaşlarımızın azad olmalarından sonra işgəncə və pis rəftar hallarını araşdırmaq məqsədilə onlarla görüşdüyünü və əldə etdiyi məlumatlar əsasında 8-ci hesabatın hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərildiyini bildirib.
Səfir V.Maniq öz növbəsində səmimi qəbula və təsisatın fəaliyyəti, görülən işlərlə bağlı müfəssəl məlumata görə Müvəkkilə öz təşəkkürünü bildirib. İnsan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi, qanunun aliliyinin təbliği sahəsində Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirən səfir Ombudsman təsisatının vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığa verdiyi diqqəti yüksək qiymətləndirərək bununla bağlı dəstəyini ifadə edib.

Ombudsman received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to the Republic of Azerbaijan
29-01-2021 1248 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to the Republic of Azerbaijan, Mr. Wolfgang Manig.
Greeting the guest, the Ombudsman gave detailed information to him about the extensive activity directions of the Institution. Ms. Aliyeva brought to the attention of the guest the fact that institution takes continuous and expedient measures for protection, promotion and restoration of human rights and freedoms following the Constitution, national legislation and the international treaties to which Azerbaijan is a party. Furthermore, the Ombudsman noted that during the COVID-19 pandemic, she sent appeals concerning ensuring and social protection of the rights of vulnerable groups of the population, especially the persons with disabilities to various government bodies. The Ombudsman underlined that within her term of office she has given special importance to further expansion of the cooperation with civil society institutions.
It was also noted that fact-finding missions were conducted in the areas destroyed as a result of missile rockets targeting civilian objects in Azerbaijan by Armenian armed forces during 44 day-long war, covering the period from September 27 to November 09, 2020, and that special reports, prepared based on the collected pieces of evidence and facts were sent to relevant international organizations. Noting that 7 special reports on human rights violations during the war were prepared so far, Ms. Aliyeva also said that she met with the servicemen, captured during the hostilities and our compatriots, held hostage by Armenia since 2014, to investigate cases of torture and ill-treatment, as a result of which the 8th report was prepared based on the collected information and sent to relevant international bodies.
In his turn, the Ambassador W. Manig thanked the Ombudsman for the warm reception and detailed information on the activities of the institution. The Ambassador, expressing his interest in collaboration for effective protection of human rights and promotion of the rule of law, also highly appreciated the cooperation of the Ombudsman with civil society institutions and expressed his support.