Ombudsman Aparatının əməkdaşı Ümumdünya İstehlakçı Hüquqlarının Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
16-03-2021 2064 dəfə oxunub
15 mart-Ümumdünya İstehlakçı Hüquqlarının Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin təşkilatçılığı ilə aidiyyəti dövlət qurumlarının, QHT-lərin və sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə “İstehlakçı və sahibkar münasibətlərində qarşılıqlı etimad” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Xidmətin rəis müavini, rəis vəzifəsini müvəqqəti icra edən Sahib Məmmədov istehlakçı hüquqlarının müdafiəsinin sosial-iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindən olduğunu, istehlak bazarında mütəmadi olaraq monitorinqlərin aparıldığını, bu hüquqların etibarlı şəkildə təmin olunması və qanunvericilikdən irəli gələn vəzifələrin icrası üzrə aidiyyəti dövlət qurumları və ictimai təşkilatlarla birgə işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb, istehlakçıların maarifləndirilməsi məqsədi ilə həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə məruzə ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun müdiri Rəşad Novruzov son illər aparılmış islahatlar nəticəsində qəbul edilmiş dövlət proqramlarında istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi işinin gücləndirilməsi, məhsulların keyfiyyətinə səmərəli nəzarət mexanizmlərinin yaradılması, istehlakçılarının informasiyaya çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, mallar və istehsalçılar barədə məlumatları əks etdirən internet portalının yaradılması və digər mühüm müddəaların nəzərdə tutulduğunu, bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
İstehlakçıların informasiyaya çatım hüququnun təmin edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan R.Novruzov Müvəkkilin dövlət, yerli özünüidarə orqanları və vəzifəli şəxslər tərəfindən “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icra edilməsinə nəzarət funksiyası və bu sahədəki fəaliyyəti barədə məlumat verib. O bildirib ki, Ombudsman istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyətini şikayətlərin araşdırılması, elmi-analitik və maarifləndirmə işinin təşkili vasitəsi ilə həyata keçirir. Qeyd olunub ki, bu istiqamətdə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və digər aidiyyəti dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verilir.
Bu əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi Müvəkkilin təşəbbüsü ilə yaradılmış Biznes və İnsan Hüquqları üzrə İşçi Qrupun fəaliyyəti barədə də məlumat verilib. İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsinin İşçi Qrupun fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğu, Müvəkkil tərəfindən “İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əlavə və dəyişikliklərin edilməsi barədə təkliflər paketinin Milli Məclisin müvafiq komitəsinə təqdim edildiyi diqqətə çatdırılıb.
R.Novruzov COVID-19 pandemiyası ilə bağlı ölkə ərazisində tətbiq edilən məhdudiyyətlərlə əlaqədar mobil tətbiqlər və onlayn sistemlər üzərindən mal sifarişlərinin və göstərilən xidmətlərin sayının xeyli artdığını bildirərək, belə bir şəraitdə istehlakçıların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin monitorinqinin aparılmasının və nəticəsindən asılı olaraq effektiv müdafiə mexanizmlərin tətbiqinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının, Azad İstehlakçılar İctimai Birliyinin və Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib, şirkət nümayəndələrinin iştirakı ilə fikir mübadiləsi aparılıb.

A staff member of the Ombudsman Office took part in the event dedicated to the World Consumer Rights Day
16-03-2021 1936 dəfə oxunub
On March 15, the World Consumer Rights Day, the State Service for Antimonopoly Policy and Consumer Market Control under the Ministry of Economy organized a video conference entitled "Mutual trust in consumer and entrepreneurial relations" jointly with the relevant government agencies, NGOs, and business entities.
The Deputy Chief of the Service, Acting Chief Sahib Mammadov stressed the protection of consumer rights as one of the priorities of socio-economic policy and the monitoring of the consumer market conducted on a regular basis, as well as joint work, carried out with public organizations, for the purpose of reliable provision of these rights and the implementation of obligations arising from the legislation. He also noted the importance of measures taken to educate consumers.
During his speech, the Ombudsman’s representative Rashad Novruzov, Head of the Unit at the Ombudsman Office also reminded that the relevant state programs consider strengthening the protection of the consumers’ rights, creating effective control mechanisms over the quality of the products, improving the accessibility of the consumers, developing   Internet portal with information about goods and manufacturers and others, and that the necessary measures have been taken in this direction.
He also spoke about the competencies of the Ombudsman to monitor the implementation of the Law on Access to Information by state, local self-government bodies, and officials. He reminded that the Ombudsman carries out its activities in the field of consumer protection through the investigation of complaints, the organization of scientific-analytical and educational work. It was noted that special attention is paid to cooperation with the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, the Food Safety Agency, and other relevant government agencies and CSOs.
In addition to the above, he stressed the importance of the activity of the Working Group (WG) on Business and Human Rights, initiated and created under the Ombudsman, which is dealing also with the protection of the consumers’ rights.
The Head of the Unit also said that the WG submitted its recommendations about the amendments to the Law on the Protection of the Rights of Consumers to the relevant Committee in the Parliament. It was underlined that it is necessary to protect the rights of consumers during COVID-19 quarantine as the rate of online shopping has increased.