Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Penitensiar Xidmətin 2 saylı istintaq təcridxanasına başçəkmə həyata keçirilib
22-01-2021 1395 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Penitensiar Xidmətin 2 saylı istintaq təcridxanasına başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanılan qadınların və yetkinlik yaşına çatmayanların saxlanma şəraitinin və onlarla rəftarın, hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin, həmçinin COVID-19 pandemiyasına qarşı görülən profilaktik işlərin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə zamanı təcridxanadakı qadın və yetkinlik yaşına çatmayanların saxlanıldığı yerlərə baş çəkilib, mövcud şərait monitorinq edilib.
Qadınların saxlanıldığı bina ilə tanışlıq zamanı saxlanma şəraitinin daxili intizam qaydalarına, sanitar-gigiyenik qaydalara uyğun olduğu müşahidə edilib. Başçəkmə zamanı təqsirləndirilən qadınlardan birinin himayəsində azyaşlı körpəsinin olduğu nəzərə alınaraq əlavə təminat və uyğun şəraitlə təchiz edildiyi müəyyən edilib.
Yetkinlik yaşına çatmayanların saxlanıldığı kameralar yoxlanılıb, həmin şəxslərin saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olduğu müəyyən edilib.
Görüşlər zamanı Ombudsmanın səlahiyyətləri, İşgəncələrə qarşı Milli Preventiv Mexanizm mandatı, Ombudsmana müraciət etmək qaydaları, təqsirləndirilən şəxsin cinayət-prosessual qanunvericilikdən irəli gələn hüquqları barədə ətraflı məlumatlar verilib.
Saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi, yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərinin saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılması, o cümlədən saxlanılan şəxslərin və müəssisədə çalışan əməkdaşların COVID-19 infeksiyasına yoluxmasının qarşısının alınması məqsədilə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təlimatlarına və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qaydalarına uyğun tədbirlərin davam etdirilməsi tövsiyə edilib.

NPM members of the Ombudsman conducted a visit to Penitentiary Service Pre-Trial Facility No. 2
According to the instructions of the Commissioner for  Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the members of the National Preventive Group conducted an unannounced visit to the Ministry of Justice Penitentiary Service Investigation Isolator No. 2 without prior notice.
The purpose of this visit was to monitor the status of ensuring the rights and treatment of female detainees and juveniles and COVID-19 preventive measures undertaken in this facility. During the visit in the isolator, the units where women and juveniles are being held were inspected and the general situation was evaluated.
While monitoring the unit for female detainees it was found that the detention condition was in line with disciplinary rules and in sanitary and hygienic rules. Also, it was observed that given that there was a women detainee with a minor dependent, she was provided with all necessary care and equipment.
The cells of the juveniles were also monitored but it was found that those units were in the need of improving the conditions. During the meetings with the accused persons, they were explained in detail, the mandate of the Ombudsman and NPM, the procedures of applying to the Ombudsman, as well as the rights of such category of persons under criminal procedural legislation.
During the visit, it was recommended to continue carrying out the measures in accordance with the instructions of the World Health Organization and the rules of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers in order to further improve the conditions of detention, the conditions of minors, as well as to prevent the infection of detainees and employees with COVID-19.