Ombudsman Aparatının əməkdaşı 20 Yanvar faciəsinə həsr edilmiş videokonfransda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşı Azadə Novruzova “Azərkitab-Kitab Mərkəzi” tərəfindən 20 Yanvar şəhidlərinin anım günü ilə əlaqədar faciənin 31- ci ildönümünə həsr olunmuş videokonfransda iştirak edib. Videokonfrans şəhid ailələri, millət vəkilləri, gənclər, qeyri-hökumət təşkilatlarının üzvləri və ziyalıların iştirakı ilə keçirilib.
Onlayn tədbirdə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Himnimiz səsləndirildikdən sonra faciə ilə bağlı sənədli film nümayiş olunub.
Tədbiri “Azərkitab-Kitab Mərkəzi”nin layihə rəhbəri Sabir Həsənov açaraq, 1990-cı il yanvarın 20-də Sovet ordusunun paytaxtda, eyni zamanda bölgələrdə həyata keçirdiyi qətliamdan, günahsız insanların həyatlarını itirməsindan danışıb.
Öz növbəsində iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayan Aparatın əməkdaşı A.Novruzova bu qanlı hadisələrlə bağlı Azərbaycan xalqı adından Ümummilli lider Heydər Əliyevin Moskva şəhərində verdiyi bəyanat, xalqımıza qarşı törədilmiş qırğına siyasi qiymət verilməsi və günahkarların cəzalandırılması tələbi haqqında danışıb. O, həmçinin  Prezident olduğu dövrdə Ümummilli liderin tövsiyəsi ilə keçirilmiş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin xüsusi sessiyasında bu qanlı hadisəyə verilmiş siyasi-hüquqi qiymət, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı fərman və sərəncamları da qeyd edib.
A.Novruzova çıxışında Ombudsmanın 20 yanvar faciəsinin 31-ci ildönümü ilə əlaqədar dünya ictimaiyyətinə ünvanladığı bəyanat barədə məlumat verib. Bununla yanaşı, Respublikamızın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş Azərbaycan vətəndaşlarının ailələrinin, qazilərin, əsirlikdən azad olunmuş hərbi qulluqçuların Ombudsmanın xüsusi diqqətində olduğu, onlarla mütəmadi görüşlərin keçirildiyi vurğulanıb.

A staff member of the Ombudsman Office participated in a commemorative event in honor of the Tragedy of 20 January
20-01-2021 1492 dəfə oxunub
A staff member of the Ombudsman Office, Azada Novruzova took part in a commemorative event in honor of the tragedy of 20 January organized by the Azerkitab-Book Popularization Center. The families of martyrs, members of Parliament, young people, non-governmental organizations and the intellectuals have also attended the online event.
At the online event, opened by Sabir Hasanov, Project Manager of the Azerkitab-Book Popularization Center, a documentary film on the tragedy was shown.  He  spoke about the massacre committed by the Soviet army in the capital city and in the districts on January 20, 1990, and the loss of innocent lives.
Azada Novruzova, a representative of the Ombudsman Office spoke about the statement made by the National Leader Heydar Aliyev on behalf of the Azerbaijani people in Moscow, about the political assessment to be given the massacre and the necessity of the punishment of the perpetrators. She also spoke about the special session of the Parliament of Azerbaijan to give a political and legal assessment to this bloody event and the Presidential Decrees and Orders related to January 20 bloody events.
In her speech, Ms. Novruzova informed the participants about the statement of the Ombudsman addressed to the world community on the 31st anniversary of the tragedy. Furthermore, it was noted that the Ombudsman pays special attention to the martyrs' families, veterans, and repatriated servicemen, and holds regular meetings with them.