Ombudsman ÜST-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancını qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancını qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman qonağa təsisatın əhalinin sağlamlıq hüququnun təmini sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, yeni növ COVID-19 virusu səbəbilə ölkəmizdə elan olunan xüsusi karantin rejimi dövründə Ombudsmana ünvanlanan müraciətlər onlayn formada qəbul edilib. Müraciətlərin effektiv araşdırılmasının təmin edilməsi məqsədilə Ombudsmanın qaynar xətləri bir mərkəzdə birləşdirilməklə yaradılmış 916 vahid Çağrı Mərkəzinin yeni növ koronavirus pandemiyası dövründə xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi qonağın diqqətinə çatdırılıb.
Pandemiya dövründə əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının səmərəli təmini məqsədilə Ombudsman tərəfindən aidiyyəti dövlət qurumlarına müraciət ünvanlandığı, əhalinin həssas qruplarına aid insanların hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın diqqət mərkəzində olduğu bildirilib.
Səbinə Əliyeva əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının daha effektiv təmini məqsədilə təsisatda “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi” sektorunun yaradıldığını qonağın diqqətinə çatdırıb.
Vətən müharibəsi dövründə Ermənistanın hərbi hücumlarına məruz qalmış ərazilərimizdə yerində araşdırmalar həyata keçirdiyini bildirən Ombudsman insan hüquqlarının və humanitar hüququn normalarının pozulması ilə bağlı xüsusi hesabatların hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərildiyini qeyd edib.
Müharibədən zərər çəkmiş şəxslərlə görüşlərin keçirildiyi və Ombudsmanın təşəbbüsü ilə peşəkar psixoloq və psixiatrlar tərəfindən Vətən müharibəsi nəticəsində yaralanmış qazilərimizə və şəhid ailələrinə psixoloji yardımın göstərildiyi vurğulanıb.
Hande Harmancı Ombudsman təsisatı ilə birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsində və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının da bu proseslərdə iştirakının təmin edilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

The Ombudsman Sabina Aliyeva received the Head of the WHO Country Office, Hande Harmanci
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva received the Head of the World Health Organization (WHO) Azerbaijan Office,  Hande Harmanci.
During the meeting, the Ombudsman informed the guest about the institution's activities in the field of ensuring the right to health of the population. It was noted that during the special quarantine regime enacted in our country due to the COVID-19 virus, appeals addressed to the Ombudsman were received online. In order to ensure the effective investigation of appeals, a united 916 Call Center established by combining the Ombudsman's hotlines in one center, which assumes high importance during the COVID-19 pandemic, was brought to the attention of the guest.
It was also noted that the Ombudsman made an appeal to the relevant state bodies in order to ensure the rights of persons with disabilities (PWDs) effectively during the pandemic, and focused on protecting the rights of vulnerable groups of the population.
Sabina Aliyeva informed the guest that the "Protection of the rights of persons with disabilities" unit was established in the Ombudsman Office with the aim to effectively ensure PWDs rights.
It was noted that on-site investigations were conducted in the territories, which were subjected to military attacks by Armenia during the Patriotic War, special reports on violations of human rights and international humanitarian law were developed and sent to relevant international organizations.
The regular meetings with war victims and psychological assistance provided to Patriotic War veterans and martyrs’ families by professional psychologists and psychiatrists running at the initiative of the Azerbaijani Ombudsman were also highlighted.
Hande Harmanci expressed her interest in strengthening cooperation with the Ombudsman Institution and ensuring the participation of civil society institutions in these processes.