Ombudsman Səbinə Əliyeva MPM mandatı çərçivəsində növbəti başçəkmə keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində saxlanılan şəxslərin saxlanma şəraiti, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti araşdırılır, başçəkmələr çərçivəsində yerində yoxlanılır.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən həyata keçirilən növbəti başçəkmə zamanı Ermənistandan olan və Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazisində müəyyən edilərək saxlanılan A.Q. da konfidensial qaydada qəbul edilib.
İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil tərəfindən həmin şəxsin müraciətləri dinlənilib, ona öz dilində qanunvericilik aktları təqdim edilməklə hüquqları izah olunub.
Hər hansı bir fərq qoyulmadan həmin şəxsə münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarına, xüsusilə də Cenevrə Konvensiyalarının müddəalarına riayət edildiyi, hüquqlarının, lazımi tibbi və psixoloji xidmətin təmin olunduğu müşahidə edilib.
O, saxlanma şəraitindən və onunla rəftardan, qidalanmadan, tibbi xidmətdən razılıq etməklə yanaşı, göstərilən münasibətə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunan, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanma şəraiti ilə yanaşı, beynəlxalq hüquq normaları əsasında saxlanılan şəxsin hüquqlarının təmin edildiyi müşahidə olunub və o, qəbula görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlıq edib.
Qeyd olunmalıdır ki, Ermənistan Respublikası tərəfindən isə kombatant olmayanlara, yaralanaraq əsir düşmüş hərbi qulluqçularımıza və azərbaycanlı girovlara münasibətdə beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, xüsusilə də Cenevrə Konvensiyalarının tələbləri ciddi şəkildə pozulmuş, onlara ilkin və zəruri tibbi xidmətlər göstərilməmiş, qida ilə təmin olunmamaqla yanaşı, işgəncələrə və qeyri-insani rəftara məruz qalmışlar.

The Ombudsman Sabina Aliyeva conducted another visit under the NPM Mandate
The conditions of detention, the situation of ensuring the rights of detained persons are monitored and inspected during on-site investigations under the NPM mandate of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
During another visit, the Ombudsman Sabina Aliyeva received in a confidential manner A.G. from Armenia, identified and apprehended in the liberated territory of Azerbaijan.
During the conversation, the Ombudsman listened to the requests of the detainee, presented him the relevant legislative acts in his language and explained his rights.
It was observed that international legal norms, particularly the provisions of the Geneva Conventions, were upheld in relation to the individual without any discrimination, ensuring the protection of their rights as well as access to necessary medical and psychological services.
The individual expressed satisfaction with the conditions of detention, treatment, nutrition, and medical care, and also conveyed gratitude to the Azerbaijani state for the provided treatment.
Within the framework of a visit conducted in accordance with the requirements of the OPCAT, as well as the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, it was observed that, in addition to the detention conditions, the rights of the detainee were ensured in line with international legal norms. The visit was carried out with the participation of a medical doctor member of the Ombudsman’s National Preventive Group. The detainee thanked the Ombudsman Sabina Aliyeva for the meeting.
It should be noted that Armenia has seriously violated IHL, particularly the provisions of the 1949 Geneva Conventions, in its treatment of non-combatants, hors de combats, and Azerbaijani hostages. They were denied initial and essential medical assistance, deprived of food, and subjected to torture and inhumane treatment.