Ombudsman Konstitusiya Məhkəməsinə sorğu ilə müraciət edib
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 130-cu maddəsinin VII hissəsi, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun 13.2.8-ci maddəsi və “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” Qanunun 32.1-ci maddəsini rəhbər tutaraq, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Cinayət Məcəlləsinin 85.3-cü, 85.4-cü maddələrinin və Mülki Məcəllənin 1193-cü maddəsinin şərh edilməsinə dair Konstitusiya Məhkəməsinə sorğu verib.
Hər iki sorğu mahiyyəti üzrə baxılmaq üçün Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən Plenum icraatına qəbul edilib. Sorğulara müvafiq olaraq Plenumun 29 yanvar və 2 fevral tarixlərinə təyin edilmiş iclaslarında baxılacaq.

The Ombudsman applied with the request to the Constitutional Court
Pursuant to Part VII of Article 130 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, Article 13.2.8 of the Constitutional Law “On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan”, as well as to Article 32.1 of the Law “On the Constitutional Court”, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva applied with the request to the Constitutional Court to interpret Articles 85.3, 85.4 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and Article 1193 of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan.
Both requests were accepted by the Constitutional Court for the consideration by the Plenum of the Court. The requests will be considered at the plenary sessions scheduled for January 29 and February 2, respectively.