Penitensiar Xidmətin Tərbiyə müəssisəsi və 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə baş çəkilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən məhkumlarının hüquqlarının təmin olunması vəziyyətini daim diqqətdə saxlayır. Ombudsman Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il ərəfəsində Aparatın əməkdaşları Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətin yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün Tərbiyə müəssisəsində və qadın məhkumların cəza çəkdikləri 4 saylı müəssisəyə baş çəkiblər.
Tərbiyə müəssisəsində yetkinlik yaşına çatmayan şəxslər qəbul olunub, Ombudsman Səbinə Əliyevanın qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrikləri çatdırılıb, onlara bayram sovqatı təqdim olunub. Müəssisədə uşaqlarla maarifləndirici söhbət aparılıb və konfidensial görüş keçirilib, onların müraciətləri qəbul edilib.
Penitensiar Xidmətin 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində isə körpəsi olan məhkumlar üçün nəzərdə tutulmuş korpusa baxış keçirilib, burada saxlanma şəraiti və rəftarla bağlı məsələlər araşdırılıb. Burada saxlanılan şəxslərlə Milli Preventiv Mexanizm çərçivəsində məhkumların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyət barədə söhbət aparılıb, onlara hüquqları, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah edilib. Yekunda körpəsi olan məhkum analara Ombudsmanın təbrikləri çatdırılıb, onlara sovqat, şirniyyat və bayram hədiyyələri təqdim edilib.
Başçəkmələrin yekununda hər iki müəssisənin rəhbərliyi ilə məhkumların hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində milli və beynəlxalq normalar barədə söhbət aparılıb.

The Correctional Facility and the Penitentiary Facility #4 of the Penitentiary Service were inspected
22-12-2020 3997 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has always focused her attention on ensuring the rights of the vulnerable groups of the population, including convicted persons. On the eve of December 31 - Solidarity Day of World Azerbaijanis and New Year, staff members of the Ombudsman Office visited the Correctional Facility for juveniles and penitentiary facility for female convicts #4 of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice.
The juveniles have been talked to in the facility, where they are held; also, they have been delivered congratulations on behalf of the Ombudsman on the upcoming holidays and presented holiday gifts. Enlightening talks were carried out with juvenile convicts and confidential meetings were held with them, during which their appeals were received.
As regards the Penitentiary Facility # 4 of the Penitentiary Service, the building for female prisoners with infants was inspected and the detention conditions and treatment standards were monitored. The prisoners were informed about the activities directed at the protection of the rights of prisoners under the National Preventive Mechanism, and their rights, as well as the competences of the Ombudsman. In the end, the female prisoners with their infants were delivered the congratulations on behalf of the Ombudsman, and they were presented with holiday gifts, sweets.
At the end of the visit, there were awareness talks for the administration of both facilities on ensuring the rights of convicts in conformity with national and international legal norms.