Gəncə şəhərində “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi, Gəncə Gənclər Evi Sosial Xidmət Mərkəzi və şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi tərəfindən “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda birgə onlayn hüquqi maarifləndirici təşkil edilib.
Gənclərin aktiv iştirakı ilə baş tutmuş tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası, İnsan Hüquqları Şurası və bir çox beynəlxalq insan hüquqları mexanizmi dəfələrlə insan alverinin əsas insan hüquqlarını pozduğunu və onlara qəsd etdiyini bəyan etmişlər. Bu baxımdan insan alveri ilə bağlı qanunvericilik tətbiq edilərkən insan hüquqları və məcburi əməyə dair qəbul edilmiş beynəlxalq konvensiyaların nəzərə alınmalı olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüquqda insan alveri ilə bağlı vacib beynəlxalq sənədlərə qoşulub.
S.Abbasov diqqətə çatdırıb ki, 28 iyun 2005-ci il tarixində Azərbaycanda insan alverinin profilaktikasının, insan alverinə qarşı mübarizənin hüquqi və təşkilati əsaslarını, habelə insan alveri qurbanlarının hüquqi vəziyyətini müəyyən edən, insan alveri qurbanlarının müdafiəsi və onlara yardım göstərilməsi məsələlərini tənzimləyən “İnsan alverinə qarşı mübarizə haqqında” Qanun qəbul edilib. O bildirib ki, bu sahədə qəbul edilmiş milli fəaliyyət planlarının səmərəli icrası nəticəsində  uğurlu praktika formalaşıb, hazırda icrası davam edən Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsinin də müvafiq qurumların qarşılıqlı fəaliyyətinə imkan verən səmərəli sistemin təmininə zəmin yaradıb.
Tədbirdə Azərbaycan Ombudsman təsisatının insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət, həmçinin 916 Çağrı Mərkəzi ilə bağlı məlumat verilərək vurğulanıb ki, insan hüquq və azadlıqlarına mühüm təhlükə yaradan insan alveri cinayətinin qarşısının alınması və bu barədə məlumatlılığın artırılması məqsədilə müntəzəm olaraq hüquqi maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilib. Bu tədbirlərin əhalinin hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsinə, insan alveri ilə mübarizədə dövlət qurumların işinin səmərəliliyinin artırılmasına müsbət töhfə verdiyi qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən Gəncə Gənclər Evi Sosial Xidmət Mərkəzinin direktoru Amil Qurbanov və Gəncə şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin əməkdaşı Rəşad Əlizadə gənclər arasında insan alveri ilə mübarizə məqsədilə hüquqi maariflənmənin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Tədbir mövzu ilə bağlı aktiv müzakirələr şəraitində davam edib, gənclər tərəfindən verilmiş suallar cavablandırılıb.

An online event about Combating Human Trafficking was held in Ganja
Ganja Regional Center of the Ombudsman jointly with Ganja Youth House Social Service Center and the City Youth and Sports Head Office organized an online legal awareness event on the topic of combating Trafficking in Human Beings (THB).
During his speech in the meeting, Sabuhi Abbasov, head of Ganja Regional Center, said the UN General Assembly, the Human Rights Council, and many international human rights mechanisms have repeatedly stated that THB is a cause of violations of human rights. Therefore, when applying the legislation on human trafficking, it is necessary to consider international treaties on human rights and forced labor. It was also said that Azerbaijan has acceded to important international legal documents related to human trafficking.
S.Abbasov also noted that  a Law on “Combating Trafficking in Human Beings” has been adopted in Azerbaijan, which defines legal and organizational bases of preventing, combating THB, and legal status of trafficking victims, and also regulates the protection and assistance to such victims. It was said that Azerbaijan has experienced a good practice effectively implementing the relevant National Action Programs (NAPs), including the NAP on Combating Trafficking in Human Beings in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024, which facilitated the effective relevant stakeholder collaboration.
The information was provided about the activities of the Ombudsman of Azerbaijan in the field of combating THB, and the 916 Call Center, underlining that there have been held intensive legal awareness-raising events on its prevention, as a threat to human rights and freedoms. It was noted that the measures undertaken have positive effects on the development of legal thinking and legal culture of the population, and increasing the efficiency of government agencies in the fight against human trafficking.
The speakers, Amil Gurbanov, Director of Ganja Youth House Social Service Center, and Rashad Alizadeh, a representative of Ganja City Youth and Sports Department, also underlined the importance of legal awareness among young people in order to prevent THB.
The event continued in the context of active discussions on the topic, and questions asked by young people were answered.