Ombudsmanın regional mərkəzləri “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində videokonfranslar keçiriblər
08-12-2020 1499 dəfə oxunub
25 noyabr-10 dekabr tarixləri arasında elan olunan “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)Gəncə, Şəki, Quba Regional Mərkəzləri tərəfindənhəmin regional mərkəzlərin əhatə etdiyi rayonların müəssisə, idarə, təşkilatlarınınəməkdaşları və gənclərin iştirakı ilə videokonfranslar keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə BMT-nin təşəbbüsü ilə 25 noyabr-10 dekabr tarixlərində keçirilən bu kampaniya çərçivəsində “Qadın və qızlara qarşı zorakılığa son qoyaq” mövzusunda onlayn tədbir keçirib. Tədbirdə bir sıra rayonların Heydər Əliyev Mərkəzlərinin nümayəndələri ilə yanaşı, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin eksperti Zülfiyyə Quliyeva da iştirak edib. Videokonfransda qeyd edilib ki, ölkəmizin “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv olunması” haqqında Konvensiyaya qoşulması, qadın hüquqları sahəsində dövlət siyasətinin formalaşması, “Gender(kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” və “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunlarının qəbul edilməsi və institusional islahatlar bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardır. Tədbir iştirakçılarına həmçinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 24 fevral tarixli Sərəncamı  ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı” barədə məlumat verilib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzinin keçirdiyi tədbirdə təhsil və maarifləndirmənin zorakılığa qarşı mübarizədə ən səmərəli həll yollarından biri olduğu diqqətə çatdırılıb.Videokonfransda iştirakçılar bu sahədə ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq konvensiyaların, qəbul edilmiş milli qanunvericilik aktlarının, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın müddəaları barədə məlumatlandırılıb.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi də videokonfrans rejimində Quba Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin əməkdaşları və fəal oxucuları ilə “Hüquqlarımızı bilək və qoruyaq!” adlı maarifləndirmə tədbiri keçirib. Müvəkkilin qadın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində gördüyü işlər, ölkəmizdə  qəbul olunan qanunlar, xüsusən də cari ilin 27 noyabr tarixində ölkə başçısı tərəfindən imzalanan “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” və bu sənəddən irəli gələn tədbirlər barədə iştirakçılara geniş məlumat verilib.

Regional Centers of the Ombudsman held video-conferences within the "16 Days of Activism Against Gender-Based Violence" Campaign
08-12-2020 1500 dəfə oxunub
In the frame of the “16 Days of Activism Against Gender-Based Violence” Campaign announced from November 25 to December 10, Ganja, Sheki and Guba Regional Centers of Ombudsman have organized video-conferences with the participation of the representatives of various stakeholders and youth.
The online event by Ganja Regional Center held jointly with Samukh Region Heydar Aliyev Center was on the topic “Let's end violence against women and girls”. The event has brought together representatives of the Heydar Aliyev Centers located in the surrounding districts, as well as OHCHR Baku Office expert, .Zulfiya Guliyeva. During the event, this was brought to attention that our Government had taken some serious measures, by acceding to CEDAW, developing national policy for women, adopting the Law on Gender Equality and Prevention of Domestic Violence and taking institutional reforms. The participants were also informed on the 2020 “Action Plan for 2020-2025 on the prevention of gender-based sex selection” approved by the Cabinet of Ministers.
During the event organized by Sheki Regional Center, it was noted the effectiveness of being educated and aware about how to prevent and fight against violence. The relevant international treaties, national legislation, including the National Action Plan for Combating Domestic Violence in Azerbaijan for 2020-2023 have been also discussed around with the participants.
Guba Regional Center of the Ombudsman also held similar video-conference with the participation of the employees and active readers of Guba Centralized Library Systems “Let's know and protect our rights!”, where the participants have been informed about the activity of the Ombudsman in the field of women's rights, the relevant national legislative framework, specifically the 2020-2023 NAP on Combating Domestic Violence in Azerbaijan and the measures arising from the document.