Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən uşaq evlərinə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Bakı, Şəki və Lənkəran şəhərlərində yerləşən uşaq evlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmələr həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd müxtəlif yaş qruplarından olan və bu müəssisələrdə yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin, onlarla rəftar məsələlərinin və uşaqların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələr zamanı müəssisələrin korpuslarına, yataq, dərs və asudə vaxtın təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlarına, yeməkxanasına, mətbəxinə, ərzaq anbarına və tibb otağına baxış keçirilib.
Şəki şəhər Qarışıq Tipli Uşaq Evində rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə müəssisə rəhbərliyi, burada çalışan psixoloq və digər əməkdaşlarla fərdi müsahibələr aparılıb.
Lənkəran şəhər Qarışıq Tipli  Uşaq Evinə başçəkmə zamanı müəssisə əməkdaşlarının və uşaqların yeni növ koronavirus infeksiyasından qorunması üçün mütəmadi olaraq sanitar-gigiyenik vəziyyətin nəzarətdə saxlanılması, dezinfeksiyaedici və qoruyucu vasitələrlə təmin edilməsi müşahidə edilib.
Bakı şəhərində yerləşən 1 nömrəli Uşaq Evinə həyata keçirilən və psixoloqun da iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində uşaq hüquqlarına dair bilik və bacarıqların səviyyəsinin müəyyən edilməsi və uşaq iştirakçılığının yoxlanılması məqsədilə 10 yaşdan yuxarı uşaqlar arasında sorğu keçirilmişdir. Sorğunun nəticələri demoqrafik və digər təsviri göstəricilərə uyğun olaraq təhlil olunacaq və növbəti başçəkmələr üzrə fəaliyyət prosesində nəzərə alınacaqdır.
Başçəkmələr zamanı, Ombudsman tərəfindən ölkədə elan olunmuş “Uşaq hüquqları aylığı” çərçivəsində nəzərdə tutulmuş tədbirlərə uyğun olaraq, burada yaşayan uşaqlarla karantin rejimi qaydalarına əməl olunmaqla hüquqi maarifləndirici görüşlər keçirilib. Onlara BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası, Uşaq Hüquqları haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununun müddəaları, Ombudsmanın bu sahədə fəaliyyəti barədə məlumat verilib və onların sualları cavablandırılıb.
Yekunda hər üç müəssisənin rəhbərliyi və məsul əməkdaşlara milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group monitored orphanages
As instructed by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, members of the National Preventive Group of the Ombudsman have conducted a scheduled visit to Baku, Sheki and Lankaran cities Children’s Homes without prior notice.
The object of the visit, which based on the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, was to investigate the living conditions and treatment standards, and to assess the situation of ensuring the rights of children of different age groups, living in similar facilities.
During the visit, separate units of the facilities, bedrooms, classrooms and recreation rooms, as well as dining room, kitchen, food storage and medical rooms were examined.
Individual meetings were conducted with the chief of the staff, psychologist of the facility, and other staff members in the Mixed Type Children’s Home in Sheki city.
During the visit to Myxed Type Children’s Home in Lenkaran, it was observed that the facilities observe sanitary and hygienic rules and disinfect the facilities and provide children and staff of the facility with individual protective equipment in order to protect them from COVID-19.
In the course of the monitoring of the Child House #1, in Baku city, in presence of the NPM psychologist, there have been conducted survey among children under the age of 10 to evaluate the knowledge of children about their rights. The result of that survey is going to be analyzed according to demographic and other descriptive indicators and taken into consideration in future activity.
During the visit made in the frame of Child Rights Month-long campaign, announced by the Ombudsman, there have been held legal awareness events for children in these facilities with full observance of the quarantine regime rules. At these events, children have been given broad information on the UN Convention on the Rights of the Child, the domestic Law on Child Rights, and the activities of the Ombudsman in the field concerned. Furthermore, the questions of children were also answered.
At the end, chief and responsible staff were provided relevant recommendations on how to improve the living conditions, medical care and documentation in accordance with national and international law.