Ombudsman Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşüb
22-11-2020 1498 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Arian Bauer ilə videokonfrans vasitəsilə görüş keçirib.
22 noyabr 2020-ci il tarixdə baş tutmuş görüşdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbi qulluqçularına münasibətdə pis rəftar və işgəncə faktları, real çəkiliş əsasında sosial mediada yayılan məlumatlar Ombudsman tərəfindən xanım Bauerin diqqətinə çatdırıb. Təəssüflə qeyd olunub ki, həmin videolarda yer alan hərbi əsirlərin taleyi ilə bağlı hər hansı bir məlumat almaq mümkün olmayıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən görüşdə əsir düşmüş iki hərbi qulluqçumuzun ailə üzvlərinin də iştirakı təmin edilib. Onlar əsirlikdə olan övladlarının hüquqlarının təmin edilməsi və ölkəyə qaytarılması ilə bağlı müraciətlərini Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Arian Bauerə çatdırıblar.
Ombudsman qeyd edib ki, Ermənistan hərbçiləri tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan əsgərləri ilə bağlı məsələ ilk gündən onun diqqət mərkəzindədir və bununla bağlı aidiyyəti beynəlxalq qurumlara ardıcıl müraciətlər ünvanlayıb.
Xanım Bauer görüşdə qaldırılan məsələlər ilə bağlı mandatı çərçivəsində lazımi addımları atacağını bildirib.

The Ombudsman held online meeting with the head of the ICRC in Azerbaijan
The  Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms.Sabina Aliyeva held an online meeting with the Head of ICRC in Azerbaijan, Ms. Ariane Bauer.
During the meeting held on November 22, 2020, the Ombudsman informed Ms. Bauer based on the facts of inhuman treatment and torture of Azerbaijani soldiers  captured by the Armenian military, and the real images shared via social media platform. She noted that unfortunately it was not possible to have any information on the prisoners of war, whose images shown on the videos.
The Ombudsman also created an opportunity for the families of those two Azerbaijani POWs to participate in the online meeting through which those families have requested the ICRC head in Azerbaijan to ensure the rights of their captive children and to return them home.
Ms. Sabina Aliyeva noted that the issue of Azerbaijani soldiers captured by the Armenian armed forces strictly followed by her since the beginning, and she has consistently sent appeals to relevant international organizations.
In her turn, Ms. Bauer said she would take all necessary actions within her mandate to address the issues raised at the meeting.