Ombudsman təsisatı Ümumdünya Uşaqlar Günü ilə bağlı videoçarx hazırlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 20 oktyabr-20 noyabr tarixləri ərəfəsində ənənəvi “Uşaq Hüquqları Aylığı”nı davam etdirib.
Qeyd edilməlidir ki, sözügedən aylıq çərçivəsində müxtəlif dövlət və yerli özünüidarə orqanları uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təmininə dair müxtəlif səpkili maarifləndirici tədbirlər həyata keçiriblər.
20 noyabr-Ümumdünya Uşaqlar Günü olduğunu nəzərə alaraq, insan hüquqları sahəsində bu mühüm təqvim günü ilə əlaqədar Azərbaycan Ombudsmanının ölkəmizdə elan etdiyi sözügedən aylıq çərçivəsində Aparatın kitabxanası tərəfindən təcavüzkar Ermənistan silahlı qüvvələrinin amansızlıqla qətlə yetirdiyi azərbaycanlı uşaqların əziz ruhuna ehtiramla Ombudsman Aparatının əməkdaşı Azadə Novruzovanın “Bu gecə yuxumda bir uşaq ağlayırdı” şeiri əsasında videoçarx hazırlanıb.
Bu videoçarxda erməni silahlı qüvvələrinin təcavüzünə məruz qalmış  günahsız uşaqların fotolarından, Azərbaycan Ombudsmanının faktaraşdırıcı missiyaları zamanı çəkilmiş foto, video materiallarından geniş şəkildə istifadə edilib. Şeir Əməkdar artist Hüsniyyə Mürvətovanın qiraətində səsləndirilib. Videoçarxdakı  subtitrlər rus dilinə Giya Paçxataşvili, ingilis dilinə isə Sevil Gültən tərəfindən tərcümə edilib. Müəllif bu bədii təəssüratla dünyanı erməni təcavüzünə məruz qalmış günahsız qurbanların, xüsusilə də uşaqların fəryadına biganə qalmamağa səsləyir.

The Ombudsman Office has released a video regarding World Children's Day
On the eve of October 20-November 20, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva continued the traditional "Children's Rights” month-long campaign.
It should be noted that during this month, different state and local authorities have carried out various educational activities to protect and ensure the rights of the child.
Within this month-long campaign dedicated to an important day as the World Children's Day, the Ombudsman  Office made a video based on the poem "A child was crying in my sleep tonight" by Azadeh Novruzova, a staff member of the Ombudsman Office, in honor of the dear souls of Azerbaijani children brutally killed by the Armenian armed forces.
The video contains photos and videos of innocent children who were targeted by the Armenian armed forces, depictions from the fact-finding missions of the Azerbaijani Ombudsman. The poem was recited by Honored Artist Husniyya Murvatova, whereas the subtitles were translated into Russian by Giya Pachkhatashvili and into English by Sevil Gulten. The author in the video with her artistic impression, calls on the world not to be indifferent to the cries of innocent victims of Armenian aggression, especially children.