Azərbaycan Ombudsmanı Ermənistanın müharibə cinayətlərini beynəlxalq konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb
18-11-2020 1377 dəfə oxunub
17 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Rusiya Federasiyasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili İnstitutu tərəfindən təşkil olunan “Avrasiya mühitində insan hüquqlarının müdafiəsi problemləri: Ombudsmanların təcrübələrinin mübadiləsi” mövzusunda IV beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
Rusiya Federasiyasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Tatyana Moskalkovanın sədrliyi ilə keçirilən konfransda Türkiyə, İran, Serbiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Ermənistan və digər bir sıra ölkələrin Ombudsmanları ilə yanaşı, bəzi beynəlxalq qurumların rəhbərləri və nümayəndələri iştirak ediblər. Konfrans iştirakçıları məruzələrlə çıxış edərək insan hüquqlarının qorunmasında Avropa və Asiya ölkələri Ombudsmanlarının  qarşılaşdıqları problemlər və onların həlli istiqamətində qəbul edilmiş qərarların mübadiləsi, o cümlədən tətbiq edilən yeniliklər və təklif olunan yeni layihələr barədə müzakirələr aparıblar.
Müvəkkil Səbinə Əliyeva tədbirin mövzusunun aktuallığı və əhəmiyyəti baxımından diqqətəlayiq olduğunu vurğulayıb. Daha sonra Ombudsman fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən ölkə daxilində və xaricdə yaşayan vətəndaşlarımızın hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən işlər barəsində danışıb. Qeyd olunub ki, Müvəkkilin təşəbbüsü ilə təsisatda yaradılan Çağrı Mərkəzi vətəndaşların müraciətlərinin daha rahat və sürətli şəkildə qəbuluna imkan yaradıb. O bildirib ki, COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə məqsədilə ölkədə elan olunan xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar olaraq Ombudsman təsisatında vətəndaşların canlı qəbulu müvəqqəti dayandırılsa da, müraciətlərin poçt, qaynar xətt, sosial şəbəkələr vasitəsilə və onlayn formada qəbulu davam etməkdədir.
Müvəkkil bildirib ki, pandemiya dövründə silahlı münaqişələrin dayandırılması ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə çağrışların edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyi Azərbaycana qarşı hərbi təxribatlarını davam etdirərək mülki yaşayış məntəqələrini ağır silahlardan atəşə tutub. O, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın münaqişə zonasından uzaqda yerləşən mülki yaşayış məntəqələrini müntəzəm şəkildə atəşə tutduğunu bildirib və Azərbaycanın həm əhalisini, həm də ərazi bütövlüyünü qorumaq məqsədilə əks-hücum əməliyyatlarına başladığını qeyd edib.
Ermənistanın mülki əhaliyə qarşı qadağan olunmuş silahlardan istifadə etdiyini bildirən Müvəkkil Azərbaycanın raket atəşinə məruz qalmış şəhər və kəndlərində müxtəlif vaxtlarda 6 faktaraşdırıcı missiya həyata keçirdiyini və əldə etdiyi dəlillər əsasında aralıq hesabatlar hazırlayaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə məruzə ilə çıxış edən Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç da Müvəkkil Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə Azərbaycanda raket hücumları ilə dağıdılan mülki yaşayış yerlərinə gedərək yerində araşdırma apardığını və bununla əlaqədar hesabat hazırladığını bildirib.

The Ombudsman brought the war crimes of Armenia to the attention of the participants of the international conference
18-11-2020 1378 dəfə oxunub
On November 17, 2020, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva participated in the 4th International Scientific-Practical Conference on “Problems of Human Rights Protection in the Eurasian legal space: Exchange of Best Practices by Ombudsmen” organized by the Institution of the Commissioner for Human Rights in  the Russian Federation.
The conference was chaired by the High Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, Ms.Tatiana Moskalkova. The event has brought together the Ombudsmen from Turkey, Islamic Republic of Iran, Serbia, Kazakhstan, Uzbekistan, Armenia and of other countries, as well as representatives of some international organizations.
The participants of the conference discussed the challenges faced by the Ombudsmen of European and Asian countries in the field of protection of human rights and the ways of their solutions, as well as focused on the innovations and new projects proposed.
During the conference the Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva emphasized the relevance and importance of the topic. She spoke about the work carried out during her activity for the effective protection of the rights of  our citizens living in the country and abroad.
It was noted that the Call Center, which was established at the initiative of the Commissioner has made it easier and faster to receive citizens' appeals.
She also noted that although the Ombudsman Office has temporarily suspended the reception of people due to the current pandemic, applications and complaints are continued to be accepted via e-mail, online, telephone, fax and social networks.
The Commissioner added that although there were international appeals/calls to end the armed conflict during the pandemic, the Armenian leadership continued its military provocations against Azerbaijan and shelled civilian settlements using heavy artillery.
She said that the Armenian armed forces regularly attacked at civilian settlements far from the area of active hostilities, for that reason Azerbaijan launched the counter-offensive operations in order to protect own citizens and its own territorial integrity.
The Commissioner stated that she carried out six fact-finding missions in the cities and villages of Azerbaijan, which were exposed to shelling of Armenia which used widely prohibited weapons against the civilian population several times and added that she prepared interim reports based on the evidences collected and sent them to the relevant international organizations.
In his turn, the Chief Ombudsman of Turkey, Mr. Seref Malkoç also stated that at the invitation of the Commissioner Sabina Aliyeva, he has visited the civilian settlements destroyed by missile attacks of Armenia in Azerbaijan and conducted an on-spot investigation and prepared a report in this regard.