Ombudsman Aparatının əməkdaşı onlayn tədbirdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planına əsasən uşaq nikahlarının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərinin gücləndirilməsi məqsədilə Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Ailə,Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının birgə əməkdaşlığı, psixoloq və həkim-ginekoloqların iştirakı ilə 7 noyabr 2020-ci il tarixdə onlayn platformada təlim keçirilib.
Ölkənin şəhər və rayonlarında fəaliyyət göstərən Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzlərinin mütəxəssis və əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən onlayn tədbirdə uşaq nikahlarının qarşısının alınması ilə bağlı maarifləndirmənin genişləndirilməsi, gənc qızlarının hüquqlarının qorunması və onların təhsildən yayınmaması, ana, körpə ölümü, məişət zorakılığı, insan hüquqlarının xüsusilə uşaq hüquqlarının pozulmasının qarşısının alınması məsələləri müzakirə edilib.
Təlimdə çıxış edən Aparatın əməkdaşı Azər İsalı Müvəkkilin insan hüquqlarının ayrılmaz tərkib hissəsi olan uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği, o cümlədən pandemiya dövründəki fəaliyyəti çərçivəsində gördüyü işlər haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, hər il olduğu kimi, bu il də Müvəkkilin təşəbbüsü ilə ənənəvi olaraq 20 oktyabr – 20 noyabr tarixlərində Uşaq Hüquqları Konvensiyasının qəbul edilməsinin ildönümü ərəfəsində respublikamızda “Uşaq hüquqları aylığı” elan edilir. Aylığın keçirilməsində məqsəd uşaqlara diqqətin artırılması, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsi vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasıdır.
Həmçinin bildirilib ki, Ombudsman təsisatının sözügedən sahədə əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.
Aparatda uşaqlarla bağlı, eləcə də digər hüquq pozuntularının vaxtında müəyyən edilərək araşdırılması məqsədilə 916 Çağrı Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.

Staff member of the Ombudsman Office attended online event
On 7 November, 2020, in accordance with the National Action Plan on Combating Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024, an online meeting was held in order to strengthen measures to prevent child marriage within the joint cooperation with the Ministry of Education, the Republic Center for Child and Youth Development, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, State Committee for Work with Religious Organizations, Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, issues of raising awareness on the prevention of child marriage, protection of the rights of young girls and their education, maternal and infant mortality, domestic violence, prevention of human rights violations, especially children's rights were discussed by specialists and experts.
It was noted that every year, at the threshold of the UN Convention on the Rights of the Child  (CRC) anniversary, the Ombudsman at national level initiates “Child Rights Month-Long” campaign from 20 October to 20 November to ensure that the children receives more attention and the child rights protection is further strengthened.
During the meeting, Azer Isali, a staff member of the Ombudsman Office has provided information about the Ombudsman’s activities carried out for protection and promotion of children’s rights, which is an integral part of human rights, also actions taken during the pandemic period.
It was also noted that one of the main activities of the HRCA in the relevant field is also awareness-raising activities.
It was noted that the 916 Call Center is operating in the Office in order to identify and investigate violations of children’s rights and others on time.