11-11-2020 1421 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi istiqamətində uğurlara imza ataraq 30 ilə yaxındır ki, dərin həsrətlə gözlədiyimiz böyük Qələbə sevincini bizə yaşatdı.
Ermənistanın ölkəmizə təcavüzünün qarşısını almaq, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən sülhə məcburetmə əməliyyatı adlandırılan zəfər yürüşünə başlayan Azərbaycan Ordusu qısa bir dövr ərzində həyata keçirdiyi uğurlu əks hücüm nəticəsində qarşı tərəfin 30 il ərzində böyük məbləğdə vəsait sərf edərək qurmuş olduğu çoxsaylı müdafiə istehkamlarını vurub dağıtdı və onun “yenilməz” hesab etdiyi ordusunu məğlubiyyətə düçar etdi.
Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə cəmi 44 gün ərzində Azərbaycanın uzun illərdir işğal altında qalan 5 şəhərini, 4 qəsəbəsini, 286 kəndini, çoxsaylı strateji yüksəkliklərini, xüsusilə də Qarabağın incisi, mədəniyyət beşiyi, ölkəmizin qədim tarixə malik şəhərlərindən olan Şuşanı işğaldan azad edən rəşadətli Azərbaycan Ordusu tarixi ədaləti bərpa etməklə öz möhtəşəm gücünü və hərbi qüdrətini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Artıq müstəqil dövlətimizin üçrəngli, ay-ulduzlu dövlət bayrağı respublikamızın bütün guşələrində olduğu kimi, Şuşada və işğaldan azad edilmiş digər torpaqlarımızda əzəmətlə dalğalanmaqdadır.
Bu gün bir daha böyük qürur və sevinc hissi ilə qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin, Ermənistan Respublikasının baş nazirinin və Rusiya Federasiyasının Prezidentinin 2020-ci ilin 10 noyabr tarixində imzaladıqları birgə Bəyanata əsasən artıq Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə xalqımızın tarixi qələbəsi ilə son qoyulur.
Əldə olunan qələbələr Ermənistanı Ağdam, Laçın və Kəlbəcəri siyasi yolla qaytarmağa məcbur edir. Ali Baş Komandan eyni zamanda bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın 30 ildən artıq müddətdə pozulan hüquq və azadlıqlarını bərpa etdi.
Bütün bunlar qəlbi Vətən eşqi ilə döyünən hər bir azərbaycanlıya sevinc və sonsuz qürur hissi yaşadan möhtərəm Prezidentimizin daxili və xarici siyasəti, müzəffər Ali Baş Komandan kimi rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən uğurlu həmlələr, Birinci vitse-prezident, xanım Mehriban Əliyevanın müdrik siyasəti və öz mənəvi dəstəyini xalqımızdan əsirgəməyən dost və qardaş ölkələrin  prinsipial mövqeyi nəticəsində mümkün olmuşdur.
Şəhidlərimizin qanı bahasına əldə olunmuş möhtəşəm qələbə münasibətilə xalqımızı ürəkdən təbrik edir, torpaqlarımızı Ermənistanın işğalından azad edən bütün əsgərlərimizə bu şərəfli yolda möhkəm cansağlığı, güc-qüvvət diləyirəm!
Müstəqil Azərbaycanımızın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş bütün hərbi qulluqçularımıza Allah  rəhmət eləsin, yaralılar tezliklə şəfa tapıb öz sağlamlıqlarına qovuşsunlar.
Yaşasın müstəqil Azərbaycan Respublikası! Yaşasın müzəffər Ali Baş Komandan, Birinci vitse-prezident və qüdrətli Azərbaycan Ordusu!

: Congratulatory Address by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva on the Great Victory of the independent Azerbaijan
11-11-2020 1337 dəfə oxunub
Dear people and compatriots!
November 10, 2020, is one of the most glorious pages in the history of independent Azerbaijan.
Under the auspices of the President of Azerbaijan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev,  the victorious Azerbaijani Army succedding on the path of restoration of the territorial integrity of our country, brought us the joy of the Great Victory that we have been waiting for almost 30 years.
The military of Azerbaijan that has started its victory march called peacekeeping operation since September 27, 2020, in order to prevent the Armenian aggression against our country and liberate our occupied lands, during a short period of time, as a result of successful counterattacks, has struck down and destroyed the numerous defensive fortifications built by the adversary at great expense for 30 years and also, defeated its “invincible” Army.
Under the command of a triumphant Supreme Commander-in-Chief, the brave Azerbaijani Army has liberated 5 Azerbaijani cities remained under the occupation for long years, 4 settlements, 286 villages, numerous strategic heights, especially the pearl of Karabakh, the cradle of culture, Shusha - one of the ancient cities of our country just in 44 days and demonstrated to the world its great power and military might, restoring the historical justice. Our national state tricolor flag consisting of white star and crescent is already waving majestically over Shusha and other liberated areas, as in all other parts of our country.
Today, with a great sense of pride and happiness, I would love to say that according to the Joint Statement signed by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of the Russian Federation on November 10, 2020, the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict has ended with the historic victory of our people.
The triumphal military operations forced Armenia to return Aghdam, Lachin and Kalbajar by political means. At the same time, the Supreme Commander-in-Chief restored the rights and freedoms of over one million refugees and IDPs, which had been violated for more than 30 years.
All this is a result of the domestic and foreign policy of our President, which gives joy and endless pride to every Azerbaijani whose heart beats with love for the Motherland. It became possible under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the wise policy of the First Vice President Mehriban Aliyeva, as well as the position of principle of friendly and brotherly countries, which do not spare their moral support from our people.
I sincerely congratulate our people on the great victory achieved at the expense of the blood of our martyrs, and wish good health and strength to all our soldiers who liberated our lands from the occupation of Armenia on this glorious path!
May Allah’s mercy be upon all our military servicemen who sacrificed their lives for the territorial integrity of our independent Azerbaijan, and may the wounded soon recover and regain their health.
Long live Azerbaijan! Long live the victorious Supreme Commander-in-Chief, the First Vice-President and the powerful Azerbaijani Army!