Ombudsman Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşə tutması nəticəsində Gəncədə ziyan dəymiş tarixi-dini memarlıq abidələrinə dair aralıq hesabat hazırlayıb
03-11-2020 1128 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raketlərlə atəşinə tutması nəticəsində ciddi ziyan dəymiş tarixi-dini memarlıq abidələrinə dair aralıq hesabat hazırlayıb.
Hesabat Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raketlərlə atəşə tutması nəticəsində ciddi ziyan dəymiş “İmamzadə Ziyarətgah” Kompleksi və Aleksandr Nevski adına Rus Pravoslav Kilsəsində Ombudsman tərəfindən həyata keçirilmiş monitorinqlər zamanı yerində toplanmış faktları özündə əks etdirir.
Hesabatda təcavüzkar Ermənistanın Azərbaycanın tarixi-mədəni irs mərkəzi olan qədim Gəncə şəhərinə ballistik raket zərbələri endirməklə təkcə Azərbaycanın deyil, eyni zamanda dünya mədəni irsinə aid dini-mədəni abidələri, ziyarətgahları və ümumbəşəri dəyərləri hədəf aldığınıbeynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən Silahlı münaqişə baş verdikdə mədəni dəyərlərin qorunması haqqında UNESCO-nun 1954-cü il Haaqa KonvensiyasıDünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında” UNESCO-nun 1972-ci il KonvensiyasıMüharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsi ilə bağlı IV Cenevrə KonvensiyasıArxeoloji irsin mühafizəsi haqqında 1992-ci il Avropa Konvensiyası və digər beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozması qeyd olunub, milli, mənəvi, dini terror həyata keçirən, tarixi, dini-mədəni abidələri məhv edən, insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozaraq müharibə cinayətləri törədən işğalçı Ermənistan dövlətinin beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində ciddi səy göstərməyə çağırış edilib.
Hesabat dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara, milli insan hüquqları təsisatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara göndərilib.

Ombudsman addresses an Interim Report to international organizations on damage caused to historical and religious monuments of Ganja city by Armenian military forces
03-11-2020 1055 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva has developed an Interim Report concerning the serious damage to historical and religious monuments inflicted upon ballistic missile attacks on Ganja city by the Armenian armed forces.
The Report provides the facts collected during the monitoring carried out by the Ombudsman in the “Imamzadeh” Religious Complex and Russian Orthodox Church “Alexander Nevsky” in Ganja city, which were seriously damaged as a result of missile attacks by the Armenian armed forces.
The Report also provided information about launching ballistic missiles by Armenia on the ancient city of Ganja, the historical and cultural heritage center of Azerbaijan, underlining the facts that by doing so, the aggressor Armenia targets not only Azerbaijan, but also religious and cultural monuments, shrines and universal values of the world cultural heritage. The document also emphasizes that the occupying Armenia seriously violates the international humanitarian law, including 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, and the 1972 UNESCO Convention concerning the Protection of World Cultural and Natural Heritage, IV Geneva Convention Relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War, the 1992 European Convention on the Protection of the Archaeological Heritage and other international law norms and called on the international community to take serious measures for bringing occupying Armenia to international legal responsibility for national, spiritual, religious, historical, religious terror and destroying historical, religious and cultural monuments, for its war crimes committed in flagrant violation of the human rights and freedoms.
This Report was addressed to various international organizations, world community, NHRIs, different religious communities and confessions.