Ombudsman Ermənistanın Azərbaycana qarşı müharibəyə uşaqları cəlb etməsinə münasibət bildirib
Ermənistan Azərbaycana qarşı müharibədə uşaqlardan istifadə edir. Bu, tamamilə qəbuledilməzdir. Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq, ordusunu Azərbaycandan çıxarmaq, beynəlxalq hüquqa riayət etmək əvəzinə Ermənistan uşaqları işə cəlb edir və beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini pozur.
Belə ki, Uşaq Hüquqları Konvensiyasının 38-ci maddəsinə əsasən, iştirakçı dövlətlər silahlı münaqişələr zamanı onlara tətbiq edilən və uşaqlara aidiyyəti olan beynəlxalq humanitar hüquq normalarına hörmət bəsləməyi və onlara əməl olunmasını təmin etməyi öhdələrinə götürürlər. Həmin maddənin 2-ci bəndinə görə, yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların hərbi əməliyyatlara cəlb olunması qadağandır.

Opinion of the Ombudsman on involvement of children by Armenia in the war against Azerbaijan
Armenia uses children in the war against Azerbaijan. This is absolutely unacceptable. Instead of ending the occupation of Azerbaijani territories, withdrawing their armed forces from Azerbaijan, complying with international law, Armenia employs children and violates the principles of the international humanitarian law.
Thus, according to Article 38 of the Convention on the Rights of the Child, State Parties undertake to respect and abide by international humanitarian law relating to children in armed conflict. According to paragraph 2 of the same article, all feasible measures shall be taken by States Parties to ensure that persons who have not attained the age of fifteen years do not take a direct part in hostilities.