Müvəkkilin təşəbbüsünə əsasən İƏT-in Ombudsmanlar Assosiasiyasının prezidenti ilə Konstitusiya Məhkəməsində görüş keçirilib
21-10-2020 1409 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə hazırda ölkəmizdə səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Ombudsmanlar Assosiasiyanın prezidenti, Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayevlə görüşüb.
Görüş zamanı Sədr Ermənistan hərbi qüvvələrinin ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədlərini pozmaqla Azərbaycan Respublikasının ərazisinə növbəti silahlı basqınının qarşısının alınması məqsədi ilə Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən uğurlu əks-hücum əməliyyatlarının davam etdirildiyini qeyd edib.
F.Abdullayev Azərbaycan tərəfindən hərbi əməliyyatların beynəlxalq humanitar hüquq normalarının tələblərinə uyğun olaraq aparılmasına, azad edilmiş ərazilərdə yaşayan şəxslərə hər cür yardımın göstərilməsinə baxmayaraq, geri çəkilməyə məcbur olan Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın döyüş bölgəsindən uzaq məsafədə yerləşən, əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini qadağan olunmuş silahlardan intensiv atəşə tutduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, düşmənin mülki əhaliyə hədəflənmiş raket zərbələri nəticəsində 27 sentyabr tarixindən etibarən 63 mülki şəxs həlak olmuş, 292 nəfər yaralanmış, mülki infrastruktura ciddi ziyan dəymişdir.
Sədr Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı apardığı terror siyasətinin insanlıq əleyhinə ağır cinayət olduğunu vurğulayaraq, bütün konstitusiya nəzarəti orqanlarını, eləcə də bütün beynəlxalq təşkilatları bu əməlləri qınamağa və hüquqi qiymət verməyə çağırdığını bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Şərəf Malkoç Ermənistan silahlı qüvvələrinin təcavüzkar siyasətini qətiyyətlə pisləyərək, Türkiyənin hər zaman qardaş Azərbaycanın yanında olduğunu qeyd edib. Şərəf Malkoç eyni zamanda, qarşılıqlı əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirib və Azərbaycan Ombudsmanı ilə səmərəli əməkdaşlığı barədə danışıb.

President of the OIC Ombudsmen Association met with the officials of the Constitutional Court of Azerbaijan
21-10-2020 1346 dəfə oxunub
At the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms.Sabina Aliyeva, the President of the Ombudsmen Association of the Organization of Islamic Cooperation and Chief Ombudsman of Turkey, Mr. Şeref Malkoç met with the Chairman of the Constitutional Court of Azerbaijan, Mr. Farhad Abdullayev.
During the meeting, the Chairman noted that the Azerbaijani armed forces successfully continue its counter-offensive operations to prevent another armed attack on its own territory by the Armenia’s military, violating the internationally recognized state borders of Azerbaijan.
At the meeting, Mr. Abdullayev said that although Azerbaijan conducts hostilities as per IHL and provides all kinds of assistance to people living in the liberated areas, the Armenian armed forces that are forcibly withdrawing from the areas of Azerbaijan, intensively fired on the densely populated residential areas using of forbidden rockets, which resulted in killing of 63 civilians and wounding of 292 and extensive damage to civilian infrastructure since 27 September 2020.
Underlining the terrorist activities pursued by the Armenia’s military-political leadership against the civilian population of Azerbaijan, he said it is a serious crime against humanity, and he had called on all constitutional review bodies, as well as all international organizations to condemn and give a legal assessment to these actions.
In his turn, Mr. Malkoç resolutely condemned a policy of aggression of Armenia and said that Turkey would always stand be by brotherly Azerbaijan. He also expressed his great interest in bilateral cooperation and spoke about the fruitful relationship with the Ombudsman of Azerbaijan.