Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinə və mülki əhaliyə hərbi təcavüzü ilə bağlı UNICEF-in regional direktoruna çağırış edib
14-10-2020 1567 dəfə oxunub
2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri, təhsil, sosial, mədəni və strateji əhəmiyyətli obyektlər ağır artilleriya qurğularından, xüsusi raket sistemlərindən və qadağan olunmuş silahlardan istifadə edilməklə intensiv şəkildə atəşə tutulmaqda davam edir. Nəticədə mülki əhali arasında çoxsaylı ölüm və yaralanma halları baş verib, yaşayış məntəqələrinə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara, ictimai və digər sosial obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Bu məqsədlə Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru xanım Əfşan Xana müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə Ermənistanın hərbi təcavüzünün insan təlafatı ilə nəticələndiyi, ölən və yaralananlar arasında uşaqların və qadınların da sayının çox olduğu vurğulanıb.
Təəssüf hissi ilə bildirilib ki, cəbhə bölgəsindən kənarda yerləşən və mülki əhalinin sıx yaşadığı ərazilərə atılan mərmilər nəticəsində 3 uşaq həlak olub, 23 uşaq isə yaralanıb.
11 oktyabr tarixində növbəti dəfə Gəncə şəhərinin mərkəzi hissəsində çoxmənzilli yaşayış binalarının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə tutulması nəticəsində 10-u məktəbli uşaq olmaqla 34 nəfərin yaralandığı, 3 uşağın hər iki valideynini itirdiyi qeyd olunub.
Ombudsman çoxsaylı təhsil müəssisələrinin də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dağıdıldığını qeyd edib. Bu isə o deməkdir ki, əgər COVID-19 pandemiyası ilə bağlı həmin məktəblərdə distant təhsil tətbiq olunmasaydı, minlərlə uşağın həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə yaranmaqla böyük insan təlafatı baş verəcəkdi.
Müraciətdə Ermənistan Respublikasının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrin, xüsusilə də BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası”nın müddəalarını kobud şəkildə pozduğu bildirilməklə BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsi çərçivəsində Ermənistana qarşı xüsusi prosedurun başlanması tələb olunub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva UNICEF-lə səmərəli əməkdaşlığına diqqəti yönəldərək, regional direktoru Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzündən əziyyət çəkən uşaqların ən ümdə maraqlarının və pozulmuş fundamental hüquqlarının təmini məqsədilə BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsi və UNICEF səviyyəsində qətiyyətli addımlar atmağa çağırıb.
Qeyd olunmalıdır ki, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinə hərbi təcavüzünün və mülki əhaliyə yönəlmiş terror aktlarının qarşısının alınması ilə bağlı konkret hüquqi məsuliyyət müəyyən edən təsirli tədbirlər hələ də görülməyib.
Ermənistanın insanlığa sığmayan bu kimi hərbi cinayətləri əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükədir və bu təcavüz aktları beynəlxalq təşkilatları narahat etməli, işğalçı Ermənistan Respublikasına qarşı hüquqi məsuliyyət müəyyən edən tədbirlər görülməlidir.

Ombudsman Sabina Aliyeva made an Appeal to the Regional Director of UNICEF on the military aggression of Armenia against Azerbaijani territories and civilians
14-10-2020 1546 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva appealed to Ms. Afshan Khan, UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia (ECA).
In the Appeal it was stated that since 27 September 2020, the Armenian armed forces intensively and indiscriminately shelled densely civilian-populated areas and educational, social, cultural facilities as well as objects of strategic importance using heavy artillery, special missile systems and prohibited munitions. Consequently, there have been many dead and injured among the civilian population, and plus, the extensive damage was caused to residential buildings, historical and cultural property, administrative buildings and other social infrastructures.
In the Appeal, with deep regret, it was also highlighted that as a result of another missile shelling of densely populated and located far beyond the conflict zone areas, which is a gross violation of international humanitarian law, 3 children were killed, 23 children got various injuries, but 3 children lost their both parents.
The document also provides broad information about the Fact-Finding Missions of the Ombudsman to Naftalan, Tartar and Ganja cities, conducted at different times as well as the information on the civilian casualties, including deaths and injuries among children due to the shelling of residential buildings, kindergartens and other civilian objects as a result of the policy of aggression and war crimes committed by Armenia.
In the Appeal, underlining the concern about targeting civilians, particularly the children by the Armenian armed forces and reiterating Armenia's severe violations of its treaty obligations, Geneva Conventions, UN Convention on the Rights of the Child, it was demanded to take measures on the issue at the UN level.
Recalling the effective cooperation between the Ombudsman Office and UNICEF, Ms. Sabina Aliyeva called on the Regional Director to conduct a Fact-Finding Mission to the conflict-affected areas in a view to defending fundamental interests and restoring their violated rights.