Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələrinin mütəmadi atəşə tutduğu Gəncə şəhərində növbəti faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib
12-10-2020 1604 dəfə oxunub
Ermənistan silahlı qüvvələri oktyabrın 11-də gecə saat 02 radələrində cəbhə zonasından 100 km kənarda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri olan və əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncə şəhərini Ermənistan ərazisindən növbəti dəfə raket atəşinə tutub.
Bununla da işğalçı Ermənistan BMT Nizamnaməsini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, habelə 10 oktyabr 2020-ci il tarixdə saat 12:00-dan etibarən elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini kobud şəkildə pozub.
Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzü nəticəsində içərisində uşaq, qadın, ahıl insanların da yaşadığı çoxmənzilli binalarda 4-ü qadın olmaqla 9 nəfər həlak olub, 16-sı qadın, 6-sı uşaq olmaqla 34 nəfər yaralanıb, çoxsaylı mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəyib.
Ölkə Ombudsmanı Səbinə Əliyeva bununla əlaqədar hadisə baş verdikdən sonra təcili olaraq Gəncə şəhərinə səfər edib və növbəti dəfə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket atəşinə tutması nəticəsində həlak olan, yaralanan, habelə mülkiyyətlərində olan əmlakın dağıdılması ilə əlaqədar külli miqdarda ziyan dəymiş şəxslərin insan hüquqlarının və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasına dair real faktlar yerində araşdırılıb və bu barədə həqiqətlərin beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılması məqsədilə artıq Ombudsman tərəfindən növbəti hesabat hazırlanır.
S.Əliyeva faktaraşdırıcı missiyası çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncə şəhərinin mərkəzini raket atəşinə tutması nəticəsində dağıdılmış çoxmənzilli yaşayış binalarına və digər ictimai obyektlərə baş çəkməklə araşdırma aparıb, həlak olmuş şəxslərin yaxınları, yaralanmış və zərərçəkmiş şəhər sakinləri ilə görüşüb, vəziyyətlə yerində tanış olub, mövcud problemlərin yerində həll olunması ilə bağlı aidiyyəti qurumlarla birgə müvafiq tədbirlər görülüb.
Təcavüzkar Ermənistanın törətdiyi növbəti hərbi təxribatlar Azərbaycanın dinc əhalisinə hədəflənmiş terror aktıdır və bu, insanlıq əleyhinə yönəlmiş müharibə cinayəti kimi beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməli, həmin cinayəti törədənlər beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb olunaraq cəzalandırılmalıdır.
Qeyd olunmalıdır ki, Müvəkkil tərəfindən hadisə ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara və dünya dövlətlərinə, milli insan hüquqları təsisatlarına növbəti bəyanat ünvanlanıb, işğalçı Ermənistan dövlətinin xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə mülki əhalini hədəf seçməsi, bununla da Cenevrə konvensiyaları və onların Əlavə protokollarını, xüsusilə “Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında” Konvensiyanın, “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında” Haaqa Konvensiyasının, Uşaq hüquqları Konvesiyasının və insan hüquqları sahəsində digər beynəlxalq sənədlərin müddəalarını bir daha kobud şəkildə pozması faktı onların diqqətinə çatdırılıb.
Bəyanatda beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması ilə qəsdən törədilmiş, mülki əhalinin qətlə yetirilməsi və yaralanması ilə nəticələnən terror aktlarını törətməkdə davam edən işğalçı Ermənistan Respublikasından insanlıq əleyhinə yönəlmiş müharibə cinayətlərinə təcili olaraq son qoymaq və beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən qətiyyətli addımlar atmaq tələb edilib.

The next fact-finding mission of the Azerbaijani Ombudsman in Ganja city
Ganja, the second largest and densely populated city of Azerbaijan, which is located more than 100 km far from the frontline was again subjected to missile strikes by the Armenian armed forces around 02:00 a.m. on October 11, 2020.
Hence force, an occupant Armenia ignores not only the UN Charter and the established norms and principles of international law and humanitarian law, but also the rules of the humanitarian ceasefire, proclaimed since 12:00 p.m. on  October 10, 2020. Consequently, nine residents, including 4 women, were killed and 34 people, including 16 women and 6 children were injured in multiply apartment buildings, inhabited by children, women and older people. Many civilian infrastructures were severely damaged. Therefore, the Ombudsman, Ms. Sabina Aliyeva immediately visited Ganja with a fact-finding mission.
The facts of serious violations of human rights of the people, who were killed and injured or those, whose property was destroyed as a result of missile attacks by Armenia’s Army were monitored on-site. The Ombudsman is developing the next report to bring the truth to the attention of international organizations.
Ombudsman, during the fact-finding mission, made investigations in the territory of the buildings and other public facilities, destroyed by Armenia’s rocket fire and met with the relatives of the dead, injured and victims of this attack in a view to getting familiarize with the situation on the spot, appropriate measures have been taken together with the relevant agencies to solve the existing problems on the spot.
These military provocations of the aggressor Armenia, by deliberately targeting the civilians of Azerbaijan, is an act of terrorism, a war crime and crimes against humanity, which should be condemned by international organizations and world states as the gravest crimes in international law, the perpetrators of these crime must be brought to justice under international law.
This should be noted that the Ombudsman also addressed the statement to international organizations and world states, NHRIs on October 11, 2020. The Ombudsman’s Statement draws attention to the fact that Armenia targets civilians by using special rocket systems in flagrant violation of Geneva Conventions and their Additional Protocols, particularly, the Fourth Geneva Convention, the Hague Convention, CRC and other international human rights legal documents.
In the Statement the Ombudsman made a call to demand from the occupant Armenia, which continues to commit acts of terrorism grossly violating the norms and principles of international law, resulting in the killing and injury of civilians, to immediately put an end to war crimes against humanity and to take decisive steps to establish international legal responsibility.